Warzywa i owoce, które leczą
Wykorzystanie warzyw i owoców jako leków w różnych kuracjach:
1. Dynia oczyści przewód pokarmowy z groźnych pasożytów
Kasza przeciwko robakom: 300 g łuskanych pestek dyni rozgnieść w moździerzu jak najdrobniej, dodając kilka razy po 10-15 kropli wody (50-60 ml); na końcu dodać 15 g prawdziwego miodu. Jeść kaszę na czczo w ciągu godziny, odczekać kolejne 2-3 godziny i zażyć środek na przeczyszczenie, np. olej rycynowy; po 1-2 godzinach można spożyć lekkostrawny posiłek.
2. Cebula zadba o oskrzela i tętnice
Syrop na kaszel: obraną cebulę zetrzeć na grubej tarce i zmieszać z taką samą ilością prawdziwego miodu; ogrzać do temperatury maks. 60o C, przełożyć na gazę i dobrze wycisnąć. Należy pić 2-5 razy dziennie po łyżce przy zapaleniu oskrzeli.
Papka na miażdżycę: ½ obranej cebuli i umyte jabłko zetrzeć na tarce; zmieszać z łyżeczką miodu prawdziwego. Jeść raz dziennie.
3. Jabłka wzmocnią organizm i zlikwidują zaparcia
Ocet jabłkowy na odkwaszenie organizmu: 1,5 kg skórek z jabłek ułożyć w słoju; zalać 1,25 l przegotowanej, wymieszanej z 5 łyżeczkami cukru, przestudzonej wody; słój nakryć czystą gazą, zawiązać sznurkiem i odstawić do ciepła na 4 tygodnie; co 2-3 dni zamieszać drewnianą łyżką; gdy ocet przestanie się pienić, przelać przez sito do szczelnie zakręconych butelek; trzymać w chłodzie. Pić 2 łyżeczki w szklance wody rano na czczo.
Pieczone jabłko dla leniwych jelit: umyte, osuszone i wydrążone jabłko włożyć do małego naczynia żaroodpornego; zapiekać 50 minut w temperaturze 180 stopni C.
4. Kapusta na wrzody i ból stawów
Sok przeciwko chorobie wrzodowej żołądka: za pomocą sokowirówki wycisnąć sok z liści kapusty. Pić na pół godziny przed głównymi posiłkami lekko podgrzany.
Przeciwbólowy okład na stawy: surowe liście delikatnie rozbić, np. tłuczkiem. Obłożyć kolano na 60 minut; czynność należy powtórzyć 2-3 razy dziennie, aż ból minie.
5. Głóg uspokoi nerwy i serce
Antyarytmiczna nalewka: 0,5 kg oczyszczonych z szypułek i wysuszonych w temp. do 40 stopni C. owoców zalać 2 szklankami spirytusu 70-procentowego; odstawić w ciemne miejsce na minimum 10 dni; przecedzić płyn przez gazę i wycisnąć owoce; wlać do ciemnej butelki. Pić 20-40 kropli 2 razy dziennie.
6. Buraki czerwone pomogą przy niedokrwistości i osłabieniu organizmu
Pokrzepiający kwas buraczany: 1 kg buraków umyć, obrać ze skórki i pokroić w plasterki; obrać i rozdrobnić 10 ząbków czosnku; układać warstwami na przemian buraki i czosnek, posypując szczyptą soli i cukru; zalać 2 l przegotowanej letniej wody; przykryć talerzykiem, dobrze docisnąć, można też obwiązać naczynie gazą; odstawić do ciepła na 10 dni, ale nie dłużej; przecedzić kwas do butelek; trzymać w chłodzie. Pić ½ szklanki raz dziennie.
7. Pietruszka dla pęcherza i wątroby
Moczopędny odwar: łyżeczkę rozdrobnionego korzenia pietruszki zalać szklanką zimnej wody i ogrzewać, aż odwar będzie bliski wrzenia. Pić 2 razy dziennie ¼ szklanki między posiłkami.
Oczyszczająca herbatka: 2 czubate łyżki posiekanej natki pietruszki gotować 2-3 minuty w 2 szklankach wody; odstawić, by trochę przestygła; przecedzić. Popijać cały dzień.
8. Róża dostarczy więcej witaminy C niż tabletki
Winko chroniące przed przeziębieniem: ½ kg oczyszczonych nasion i owoców zasypać 25 dag cukru i zalać litrem czerwonego wina; pozostawić w ciepłym miejscu na 7 dni; przecedzić. Pić 1/3 szklanki raz dziennie wieczorem przed snem.
9. Ziemniaki na bolesny kaszel
Okład na klatkę piersiową: kilka ziemniaków umyć i ugotować w łupinach; potłuczone, ciepłe (ale nie parzące) zawinąć w gazę i włożyć do woreczka z naturalnego materiału. Trzymać kompres na klatce piersiowej, aż ziemniaki całkiem wystygną; zmieniać go nawet kilka razy dziennie.
10. Chrzan przyjdzie z pomocą stawom
Przeciwreumatyczna nalewka: 10 dag świeżo utartego chrzanu zalać szklanką czystej wódki i odstawić na 7 dni; przecedzić przez płótno i wycisnąć pozostałość; trzymać w chłodzie. Nacierać nalewką bolące stawy raz dziennie przed pójściem spać; dla wzmocnienia działania leku bezpośrednio po jego zastosowaniu obłożyć chore kolano lub łokieć gazą i owinąć szalem.
Elżbieta Kowalska
Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach
Jeden z 16 Ośrodków Doradztwa Rolniczego w kraju. Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach realizuje na obszarach wiejskich województwa łódzkiego zadania z zakresu doradztwa rolniczego. Podstawowym zadaniem Ośrodka jest doradztwo rolnicze, obejmujące działania w zakresie rolnictwa, rozwoju wsi, rynków rolnych oraz wiejskiego gospodarstwa domowego, mającego na celu poprawę poziomu dochodów rolniczych oraz podnoszenie konkurencyjności rynkowej gospodarstw rolnych, wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, a także podnoszenie poziomu kwalifikacji zawodowych rolników i innych mieszkańców obszarów wiejskich.
|