KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
18 kwietnia 2018

Zabiegi trzeba robić po oblotach pszczół. Dlaczego?

Choć rzepak jeszcze nie kwitnie, jednak obserwujemy liczne pojawy szkodników i konieczne są pierwsze zabiegi chemiczne. Trzeba je jednak wykonywać wieczorem.

Pomimo tego, że rzepak jeszcze nie kwitnie, pszczoły nad łanami rzepaku już latają - mówi Józef Wegrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Powodem oblotów nie jest rzepak, ale kwitnące rośliny miododajne i chwasty, które wabią pszczoły i inne zapylacze. Dlatego bezwzględnie nie należy już oprysków robić w ciągu dnia, ale dopiero wieczorem, gdy pszczoły zakończą swój oblot.


Generalnie wysoka temperatura powietrza nie jest wskazana przy opryskach. Dlaczego?

Wysoka temperatura powietrza przy opryskach może spowodować ulatnianie się substancji czynnej i zabieg może być mniej skuteczny - dodaje pan Józef. - Po drugie ciepło wpływa na obniżenie turgoru, czyli jędrności tkanek roślin. Utrudnia to wchłanianie substancji czynnej. Poza tym, wszyscy wiemy, że w gorący dzień rośliny nie lubią podlewania zimną wodą. W podobny sposób, stresem termicznym, rośliny mogą zareagować na znacznie niższą od powietrza temperaturę cieczy roboczej z opryskiem. Nawet jeśli preparat jest uznany za nieszkodliwy dla zapylaczy, to działa na przelatujące nad łanem pszczoły tak, jak na ludzi działają perfumy. Zmienia zapach owadów i nie będą one potem wpuszczone do ula, bo nie zostaną rozpoznane jako ,,swoje''.


Optymalna temperatura podczas zabiegu chemicznego nie powinna przekraczać 20 stopni. Ważne jest także, aby w następującej po oprysku nocy temperatura nie spadła poniżej zera. Im mniejszy wiatr - tym lepiej. 


Ochrona pszczół i innych zapylaczy jest jednak najważniejszym priorytetem - nie tylko u nas, ale i w całej Unii Europejskiej. Dlatego pamiętajmy, by wykonując zabieg chemiczny nie szkodzić pożytecznym owadom.

 

kontakt1.jpg
Sergiusz Baar
Redakcja WDR
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione