KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Zabiegi trzeba robić po oblotach pszczół. Dlaczego?

Opublikowano 07.04.2019 r.
Choć rzepak jeszcze nie kwitnie, jednak obserwujemy już szkodniki i konieczne są pierwsze zabiegi chemiczne. Trzeba je jednak wykonywać wieczorem.

Pomimo tego, że rzepak jeszcze nie kwitnie, pszczoły nad łanami rzepaku już latają - mówi Józef Wegrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Powodem oblotów nie jest rzepak, ale kwitnące rośliny miododajne i chwasty, które wabią pszczoły i inne zapylacze. Dlatego bezwzględnie nie należy już oprysków robić w ciągu dnia, ale dopiero wieczorem, gdy pszczoły zakończą swój oblot.


Generalnie wysoka temperatura powietrza nie jest wskazana przy opryskach. Dlaczego?

Wysoka temperatura powietrza przy opryskach może spowodować ulatnianie się substancji czynnej i zabieg może być mniej skuteczny - dodaje pan Józef. - Po drugie ciepło wpływa na obniżenie turgoru, czyli jędrności tkanek roślin. Utrudnia to wchłanianie substancji czynnej. Poza tym, wszyscy wiemy, że w gorący dzień rośliny nie lubią podlewania zimną wodą. W podobny sposób, stresem termicznym, rośliny mogą zareagować na znacznie niższą od powietrza temperaturę cieczy roboczej z opryskiem. Nawet jeśli preparat jest uznany za nieszkodliwy dla zapylaczy, to działa na przelatujące nad łanem pszczoły tak, jak na ludzi działają perfumy. Zmienia zapach owadów i nie będą one potem wpuszczone do ula, bo nie zostaną rozpoznane jako ,,swoje''.


Optymalna temperatura podczas zabiegu chemicznego nie powinna przekraczać 20 stopni. Ważne jest także, aby w następującej po oprysku nocy temperatura nie spadła poniżej zera. Im mniejszy wiatr - tym lepiej. 


Ochrona pszczół i innych zapylaczy jest jednak najważniejszym priorytetem - nie tylko u nas, ale i w całej Unii Europejskiej. Dlatego pamiętajmy, by wykonując zabieg chemiczny nie szkodzić pożytecznym owadom.

 

kontakt1.jpg
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO