KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Słodyszek atakuje! To może być długi sezon szkodnika

Opublikowano 19.04.2018 r.
Choć mamy dopiero połowę kwietnia, jednak rolnicy z centralnej Polski i z Wielkopolski alarmują, że na plantacjach rzepaku pojawił się już słodyszek. To wyjątkowo niekorzystna sytuacja.

Temperatura sprzyja nalotom szkodników, dlatego też gdy zobaczyłem chrząszcze słodyszka w pąkach rzepaku nie zdziwiłem się - mówi Kazimierz Karasiński, rolnik ze wsi Helenów w woj. łódzkim. Pąki kwiatowe są jeszcze niewielkie, a słodyszek już się pojawił. Obawiam się, że przy niekorzystnej pogodzie może on zostać na plantacjach rzepaku przez długi czas.

Rolnicy z cieplejszych regionów kraju powinni dokładnie sprawdzić, co odławia się każdego dnia w żółtych naczyniach. Warto też przejrzeć rośliny rzepaku pod kątem właśnie słodyszka.

Na najbliższe dni zapowiadane jest niewielkie ochłodzenie i obawiam się, że chrząszcze mogą sie pochować w roślinach - dodaje pan Kazimierz. - Wtedy naprawdę będzie duży problem, bo rzepaki w tym roku nie są szczególnie dorodne.


W ubiegłym roku chowacze i słodyszki pojawiły się nieomal jednocześnie, ale w połowie maja. Zimna ubiegłoroczna wiosna i dużo deszczu spowodowało, że pojawy szkodników były nagłe i bardzo krótkie. Tym razem słoneczna aura z niewielką ilością deszczu szkodnikom sprzyja.

Warto zrobić lustrację upraw i sprawdzić, czy słodyszek już nie przekroczył progu ekonomicznej szkodliwości - mówi Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski.

 Co prawda PIORiN na naszym terenie jeszcze nie sygnalizuje obecności szkodników, ale na wielu plantacjach, zwłaszcza południowej Wielkopolski, słodyszek już się pojawia.


Próg ekonomicznej szkodliwości to:

  • 1-2 chrząszczy na 1 roślinie w stadium zwartego kwiatostanu
  • 3-5 chrząszczy na 1 roślinie w stadium luźnego kwiatostanu

 

Szkody na plantacjach rzepaku powodują głównie chrząszcze wgryzające się do pąków kwiatowych, wydrążając ich część, aby dostać się do pyłku kwiatowego - przypomina Józef Węgrzyn. -

Uszkodzone pąki żółkną, usychają a następnie opadają, pozostają jedynie szypułki kwiatowe. Rzepaki niezbyt dobrze przetrwały zimę, rośliny są niskie i słabo rozkrzewione. To, że słodyszek pojawił się już teraz źle wróży tegorocznym zbiorom.

Tam, gdzie słodyszek przekroczył próg ekonomicznej szkodliwości trzeba wykonać zabieg ochronny. Trzeba się także liczyć z tym, że prawdopodobnie nie będzie to jedyny zabieg przeciw słodyszkowi tej wiosny.

kontakt1.jpg
Sergiusz Baar
Redakcja WDR
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj