KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Słodyszek atakuje! To może być długi sezon szkodnika

Opublikowano 19.04.2018 r.
Choć mamy dopiero połowę kwietnia, jednak rolnicy z centralnej Polski i z Wielkopolski alarmują, że na plantacjach rzepaku pojawił się już słodyszek. To wyjątkowo niekorzystna sytuacja.

Temperatura sprzyja nalotom szkodników, dlatego też gdy zobaczyłem chrząszcze słodyszka w pąkach rzepaku nie zdziwiłem się - mówi Kazimierz Karasiński, rolnik ze wsi Helenów w woj. łódzkim. Pąki kwiatowe są jeszcze niewielkie, a słodyszek już się pojawił. Obawiam się, że przy niekorzystnej pogodzie może on zostać na plantacjach rzepaku przez długi czas.

Rolnicy z cieplejszych regionów kraju powinni dokładnie sprawdzić, co odławia się każdego dnia w żółtych naczyniach. Warto też przejrzeć rośliny rzepaku pod kątem właśnie słodyszka.

Na najbliższe dni zapowiadane jest niewielkie ochłodzenie i obawiam się, że chrząszcze mogą sie pochować w roślinach - dodaje pan Kazimierz. - Wtedy naprawdę będzie duży problem, bo rzepaki w tym roku nie są szczególnie dorodne.


W ubiegłym roku chowacze i słodyszki pojawiły się nieomal jednocześnie, ale w połowie maja. Zimna ubiegłoroczna wiosna i dużo deszczu spowodowało, że pojawy szkodników były nagłe i bardzo krótkie. Tym razem słoneczna aura z niewielką ilością deszczu szkodnikom sprzyja.

Warto zrobić lustrację upraw i sprawdzić, czy słodyszek już nie przekroczył progu ekonomicznej szkodliwości - mówi Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski.

 Co prawda PIORiN na naszym terenie jeszcze nie sygnalizuje obecności szkodników, ale na wielu plantacjach, zwłaszcza południowej Wielkopolski, słodyszek już się pojawia.


Próg ekonomicznej szkodliwości to:

  • 1-2 chrząszczy na 1 roślinie w stadium zwartego kwiatostanu
  • 3-5 chrząszczy na 1 roślinie w stadium luźnego kwiatostanu

 

Szkody na plantacjach rzepaku powodują głównie chrząszcze wgryzające się do pąków kwiatowych, wydrążając ich część, aby dostać się do pyłku kwiatowego - przypomina Józef Węgrzyn. -

Uszkodzone pąki żółkną, usychają a następnie opadają, pozostają jedynie szypułki kwiatowe. Rzepaki niezbyt dobrze przetrwały zimę, rośliny są niskie i słabo rozkrzewione. To, że słodyszek pojawił się już teraz źle wróży tegorocznym zbiorom.

Tam, gdzie słodyszek przekroczył próg ekonomicznej szkodliwości trzeba wykonać zabieg ochronny. Trzeba się także liczyć z tym, że prawdopodobnie nie będzie to jedyny zabieg przeciw słodyszkowi tej wiosny.

kontakt1.jpg
Sergiusz Baar
Redakcja WDR
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO