Przykłady gospodarstw z Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych
Pod pojęciem „zagrody edukacyjnej” kryje się przedsięwzięcie prowadzone przez mieszkańców wsi na obszarach wiejskich. Muszą tam być realizowane przynajmniej dwa cele edukacyjne (w zakresie produkcji roślinnej, produkcji zwierzęcej, przetwórstwa płodów rolnych, świadomości ekologicznej i konsumenckiej, dziedzictwa kultury materialnej wsi, tradycyjnych zawodów, rękodzieła czy twórczości ludowej). Prowadzone tam zajęcia najczęściej mają formę warsztatów, przeznaczonych dla dzieci i młodzieży.
AGROCHATKA
- „Tajemnice kropli miodu” – życie i zwyczaje pszczół, powstawanie i pozyskiwanie miodu, smakowanie miodów, własnoręczny wyrób świec woskowych, które uczestnicy zabierają do domu;
- „W wiejskiej kuchni i na stole”– potrawy i wypieki, zwyczaje związane z jadłem, mleko i produkty mleczne, domowy wyrób masła i sera;
- "W stronę słońca” - zajęcia relaksacyjne z wykorzystaniem muzyki, tańce w kręgu, elementy masażu i automasażu;
- „Z Ekoludkiem przez świat” – zagadnienia związane z ochroną środowiska, ekologiczny dom.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ
Gospodarstwo Agroturystyczne i Pracownia Ekologii Człowieka i Ochrony Środowiska
Znajduje się ono w Ruszowicach i jest prowadzone przez pana Eugeniusza Babicza. Oprócz działalności agroturystycznej właściciel zajmuje się tutejszą etnografią oraz zielarstwem. Przy gospodarstwie funkcjonuje skansen, przybliżające dawne życie na wsi oraz kulturę rolną po II wojnie światowej na Ziemiach Odzyskanych. Właściciel zajmuje się też uprawą różnych gatunków roślin zielarskich, pochodzących z różnych stref klimatycznych. Można wziąć udział w warsztatach zielarsko-ekologicznych z uwzględnieniem biologii ziół krajowych i zagranicznych. Pan Babicz prowadzi również wykłady, dotyczące zbierania ziół i przygotowywania mieszanek.
Przykłady programów edukacyjnych realizowanych w gospodarstwie:
- dawne gospodarstwo a estetyzacja wsi;
- rośliny domowe kosmetyki;Zioła przyprawowe kuchni polskiej;
- ekologiczna uprawa roślin;
- wykorzystanie dawnych narzędzi i sprzętów a współczesna gospodarka;
- introdukcja roślin zielarskich pochodzenia syberyjskiego i ich zastosowanie.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ
Gospodarstwo Agroturystyczne – Osada Leśna „Doboszówka”
Gospodarstwo Agroturystyczne – Osada Leśna „Doboszówka” znajduje się we wsi Kalenne. Realizowane są tam zajęcia edukacyjne dla różnych grup wiekowych od przedszkolaków do seniorów. Odbywają się one przez cały rok. Prowadzą je właściciele oraz lokalni twórcy ludowi.
Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:
- garncarstwo
- lekcja przyrody
- od ziarenka do bochenka
- w krainie zwierzątek
- warsztaty wikliniarskie
- wyplatanie z rogożyny
Szczegóły znajdziesz TUTAJ
Już wkrótce pokażemy kolejne propozycje miejsc, w których poprzez naukę spędzicie miło czas, w gronie Waszych najbliższych.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|