KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Polska za całkowitym zakazem stosowania neonikotynoidów!

Opublikowano 27.04.2018 r.
Dziś (27.04.) Komisja Europejska będzie głosować w sprawie zakazu stosowania neonikotynoidów. Jak się dowiadujemy, Polska jest za zakazem stosowania zapraw z tymi środkami.

Komisja Europejska debatuje nad całkowitym wycofaniem z rynku środków roślinnych,  stosowanych w zaprawach nasiennych oraz w opryskach, które odpowiedzialne są za wymieranie pszczół. 

Zdaniem resortu rolnictwa substancje z grupy neonikotynoidów skutecznie zabezpieczały głównie rzepak przed szkodnikami. Zbyt długo pozostawały jednak w roślinach, sprawiając że owady pobierające pyłek podczas kwitnienia, zatruwały się. Dlatego ich stosowanie mocno ograniczono już w 2013r. Teraz państwa członkowskie zdecydują, czy wprowadzić całkowity zakaz używania tych środków.

Decydujące znaczenie w stanowisku Polski ma fakt, że Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności potwierdził szkodliwy wpływ neonikotynoidów na pszczoły. Wielu rolników uprawiających rzepak twierdzi jednak, że trudno podejrzewać, że neonikotynoidy działały tak długo: od użytej w sierpniu zaprawy do nasion rzepaku, aż do majowego kwitnienia tych roślin.

Komisja Europejska proponuje stosowanie neonikotynoidów jedynie w szklarniach. Polska sugeruje ponadto, aby środki te mogły być stosowane w zaprawianiu nasion buraka, który nie kwitnie, a więc nie jest atrakcyjny dla pszczół. Z takiej decyzji nie cieszą się producenci rzepaku. Jednak zakaz stosowania środków chemicznych z grupy neonikotynoidów obowiązuje już od kilku lat, a plonowanie rzepaku jest na podobnym poziomie. 

W Polsce będzie obowiązywał zakaz stosowania tych środków w przypadku rzepaku, ale wyjątkiem będą buraki cukrowe - informuje Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa. - Neonikotynoidów będzie też można używać w szklarniach. 


Wiceminister Babalski zastrzega jednak, że w sytuacjach nadzwyczajnych będzie można zaprawy z neonikotynoidami stosować. Co to oznacza jednak nie wiadomo.
 

kontakt1.jpg
Sergiusz Baar
Redakcja WDR
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj