Obserwujmy krowy – powiedzą nam jak się czują
Po wejściu do obory ważne jest pierwsze wrażenie. Jaki jest zapach, ile krów leży, ile stoi, ile przeżuwa, ile pobiera paszę. Blisko 80% krów w stadzie powinno leżeć, ponad 80% krów leżących powinno przeżuwać, ponad 80% stojących powinno pobierać paszę, a mniej niż 20% stojących powinno przeżuwać - mówi Jerzy Mikołajczak, doradca rolniczy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gnieźnie.
Jeżeli dużo krów stoi na legowisku, powinniśmy zwrócić na to uwagę i zadać sobie pytanie, dlaczego się nie kładą. Analizujmy przyczyny, których może być wiele, np.: nieodpowiednia podłoga, mało ściółki, niewłaściwe rozmiary boksu oraz przegrody. Sprawdźmy również w przysiadzie, czy skład powietrza przy podłożu obory nie jest szkodliwy dla zdrowia zwierząt. Dobrym znakiem jest, gdy krowy w ciągu minuty od podejścia do boksu legowiskowego przyjmują postawę leżącą.
Załzawione oczy, opuchnięte powieki oraz wyciek z nosa mogą być przyczyną niezbilansowanego żywienia, braku odpowiedniej struktury paszy, szkodliwych dla zdrowia gazów w oborze. Zaobserwowany zgarbiony grzbiet sygnalizuje ból, którego przyczyną może być niedawny poród, zapalenie narządów rodnych lub problemy ze stawami i racicami. Jeśli ogon i tylne kończyny krowy lub legowisko są zanieczyszczone odchodami, to dowód na to, że przy wstawaniu coś ją boli (kwasica żwacza) lub mamy źle wypoziomowane stanowisko. ,,Grzbiet dinozaura”, czyli guzy wzdłuż kręgosłupa spowodowane są zbyt wąskim legowiskiem.
Jeśli widzimy, że metalowe części w oborze są błyszczące, to najczęściej powstają one przez regularne ocieranie się ze względu na brak miejsca – wyjaśnia pan Jerzy. - Warto o tym wiedzieć i warto obserwować zwierzęta, mieć na to czas, bez powierzchownego i rutynowego podejścia do odbioru sygnałów wysyłanych przez krowy. Lato powinno być najlepszą porą dla krów.
Te, które mogą skorzystać z pastwiska traktują je często jak ziołową aptekę. Jakie rośliny powinny zatem rosnąć na pastwisku, aby zwierzęta były zdrowe? - o tym w najbliższym czasie.
Sergiusz Baar
Redakcja WDR
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|