KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Okłady z liści kapusty - tajemnica medycyny ludowej

Opublikowano 09.05.2018 r.
Kapusta to bardzo popularne warzywo, które chętnie wykorzystujemy w kuchni. Polacy uwielbiają przecież bigos, surówki czy gołąbki. Medycyna ludowa od dawna korzysta także z leczniczych właściwości świeżych liści kapusty. Sprawdźmy zatem, na jakie dolegliwości pomogą okłady z kapusty. 

Właściwości lecznicze kapusty

Kapusta posiada witaminy z grupy B, witaminę A, E, K, i niezwykle rzadko występującą witaminę U. Poza tym jest źródłem magnezu, potasu, wapnia, arsenu i kwasu foliowego.

Szczególne właściwości lecznicze mają świeże liście kapusty i sok z nich wyciśnięty. Już wieki temu odkryła to medycyna ludowa, która zaleca stosowanie okładów z umytych i rozgniecionych liści na wiele różnych dolegliwości. Kapusta działa kojąco na skórę, ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. 

Jak przygotować okłady z liści kapusty?

Od główki kapusty odrywamy kształtny, duży liść. Z jego zewnętrznej strony trzeba odkroić zgrubienie od głąba. Następnie np. za pomocą tłuczka rozbijamy liść – tak, aby puścił sok. Przygotowany w ten sposób liść jest już gotowym kompresem leczniczym. 

Okłady z kapusty – na jakie dolegliwości?

  • Okłady z kapusty na bóle stawów

Okłady z liści kapusty świetnie sprawdzą się w przypadku bolących stawów. Liść można wcześniej delikatnie ogrzać, np. na grzejniku, rozbić i przyłożyć na zbolałe miejsce. Kompres owijamy ręcznikiem lub bandażem, aby utrzymał ciepło. Pozostawiamy tak na kilkanaście minut. Szczególnie popularne jest stosowanie takich okładów na bolące czy opuchnięte kolano. 

  • Okłady z kapusty na pierś

Okłady z kapusty polecane są matkom karmiącym piersią. W tym czasie panie często mają obrzęknięte i obolałe piersi, co jest spowodowane zastojami pokarmu. W tym przypadku ulgę przyniosą zimne liście kapusty, po rozbiciu należy położyć je na pierś (nawet na 6-8 godzin).  

  • Okłady z kapusty na żylaki i ból nóg

Okłady z kapusty złagodzą także dolegliwości bólowe nóg. Przykładamy je w obolałe miejsca i lekko bandażujemy. Okład można trzymać na nogach nawet kilka godzin. 

Jak długo można stosować taką kurację?

Zwykle zaleca się wykonywanie okładów przez 4-5 dni, jednak gdy dolegliwości nie ustępują należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

 

kontakt1.jpg Maria Has
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO