KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Rośliny, które odstraszą komary - musisz mieć je w swoim ogrodzie

Opublikowano 09.05.2018 r.
Cieplejsza pogoda, długie wiosenne dni… nic tylko odpoczywać w ogrodzie. Niestety, skutecznie utrudniają nam to nieznośne, małe owady, czyli komary. Jak się przed nimi uchronić? Polecamy z tymi „krwiopijcami” walczyć naturalnie, czyli poprzez zasadzenie w ogrodzie roślin odstraszających komary. 

Komarzyca

To roślina o bardzo intensywnym zapachu. Ma zielone liscie z białymi lub jasnozielonymi brzegami. Można posadzić ją w ogrodzie, w donicach na tarasie lub w skrzynkach balkonowych. Najpopularniejsza jest jej odmiana jednoroczna, roślina nie ma wygórowanych wymagań, wystarczy ją regularnie podlewać. Co najważniejsze - komary od komarzycy trzymają się z daleka. 

Kocimiętka

To dekoracyjna i bardzo aromatyczna bylina, którą uwielbiają koty, ale nie znoszą jej komary. Wszystko przez substancję chemiczną zawartą w tej roślinie – nepetalakton. Kocimiętka nie ma dużych wymagań uprawowych, jest odporna na trudne warunki atmosferyczne i długo kwitnie. 

Lawenda

To roślina bardzo popularna, pięknie wygląda, ale także wyjątkowo pachnie. Tego aromatu jednak nie lubią komary, mszyce i mole. Lawendę możemy posadzić w donicach lub bezpośrednio do gruntu w ogrodzie - lubi miejsca nasłonecznione. Kwitnie od czerwca do października. 

Bazylia

To aromatyczne zioło, które można zasadzić w gruncie, ale także w donicach i postawić np. w altanie czy na tarasie. Dla nas jest smaczna i zdrowa, ale komary przed nią „uciekają”. Podobne właściwości ma również szałwia. 

Mięta pieprzowa

Mięta sprawdzi się idealnie w letniej kuchni, można robić z niej orzeźwiajace herbatki, dodawać do deserów i innych dań. Liście mięty pieprzowej zawierają olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest mentol. Tego zapachu nie lubią komary, jeśli w pobliżu posadzisz jeszcze melisę, to z pewnością będą omijały Twój ogród z daleka. 

Geranium 

Geranium to kwiaty, które często goszczą na naszych balkonach i tarasach. Oprócz funkcji dekoracyjnej, zapewniają także ochronę przed komarami, które nie przepadają za ich zapachem. O innych właściwościach geranium pisaliśmy TUTAJ. 

Rośliny odstraszajace komary są łatwe w pielęgnacji, ale też bardzo estetyczne, dlatego warto mieć je w swoim ogrodzie. 

 

Życzymy zatem udanego odpoczynku w ogrodzie - bez nieproszonych gości ;-) 

 

kontakt1.jpg Maria Has
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO