KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
8 września 2017

Nowy rok szkolny rozpoczęty- na razie wiele pytań

I stało się – 4 września dzieci i młodzież  rozpoczęły rok szkolny w zupełnie nowych szkołach. Sześcioletnie szkoły podstawowe zostały zamienione na ośmioletnie, a gimnazja zostały zlikwidowane i będą wygaszane przez dwa lata.

W wiejskich i gminnych szkołach łatwo nie jest – nauczyciele i dyrektorzy niechętnie się wypowiadają. Przede wszystkim zwracają uwagę na koszty dostosowania szkół do wymagań reformy oświaty, co wiąże się z przygotowaniem choćby pracowni fizycznej i chemicznej w każdej szkole podstawowej – dotychczas w programie podstawówek nie było tych przedmiotów.


Wydaje się, że najłatwiej mają te gminy, które prowadziły zespoły szkół: podstawowej i gimnazjum w jednym budynku - w ich przypadku zmieni się tylko nazwa.
A co zmienia się dla rodziców?

Na razie to przede wszystkim niepewność, jak będzie wyglądała nauka w ośmioletniej szkole podstawowej – mówi Karolina Kwiatkowska, mama Adriana, który w tym roku poszedł do 1 klasy. Nie wiadomo, czy najmłodsi uczniowie odnajdą się w szkole, gdzie będą się uczyć także 14-15 latkowie. Nie wiem, czy w starszych klasach będę potrafiła pomóc synowi w odrabianiu lekcji, bo sama kończyłam 6-letnią szkołę podstawową i gimnazjum. Ale może o to nie trzeba się już teraz martwić.

Wszyscy, rodzice i nauczyciele podkreślają, że tak naprawdę nowy porządek szkolny w tej chwili to same znaki zapytania. Za tydzień lub dwa powinny pojawić się pierwsze odpowiedzi, jak teraz będzie wyglądało szkolne życie.

4 września rozpoczęto rok szkolny także w szkołach rolniczych prowadzonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W całej Polsce jest 47 takich placówek. Jak informuje ministerstwo rolnictwa, szkoły te to jedne z najnowocześniejszych placówek dydaktycznych. Są świetnie wyposażone i dają możliwość zdobycia wielu konkretnych zawodów, jak np. technik rolnik, technik weterynarii, kucharz, cukiernik, technik technologii żywności, jeździec, mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, pszczelarz czy technik weterynarii.

Trzymamy kciuki za pomyślny rok szkolny dla wszystkich uczniów!

Do tematu będziemy wracać.

 

 

kontakt1.jpg
Beata Kozłowska
Polska dziennikarka od kilkunastu lat związana z różnymi portalami rolniczymi, ekologicznymi i lifestylowymi. Ceni rolnictwo zrównoważone i ekologiczne. Szanuje pracę rolników i chciałaby, żeby rolnik był wynagradzany nie tylko za wagę produkowanej żywności, ale przede wszystkim za jej jakość, a polska żywność jest najsmaczniejsza na świecie.
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione