KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
14 czerwca 2019

Jakie napoje będą najlepsze na upały?

W ciepłe dni coraz częściej sięgamy po różnego rodzaju soki, nektary lub napoje. Podpowiadamy, czym się różnią i który z nich orzeźwia najzdrowiej. 

To, czy na kartoniku produktu, po który sięgamy napisane jest „sok”, „nektar”, czy „napój” wbrew pozorom ma znaczenie. Każdy z tych terminów używany jest w stosunku do innego produktu. Różnica nie tkwi więc jedynie w cenie i smaku, ale także (a raczej przede wszystkim) we właściwościach zdrowotnych.

Sok tłoczony jest najlepszy

Najbardziej wartościowym produktem jest sok. Dlaczego? W całości musi być pozyskiwany z warzyw lub owoców. Większość dostępnych na rynku soków pozyskiwanych jest z koncentratu, które mają wiele pozytywnych właściwości odżywczych, ale ustępują pod tym względem sokom wytłaczanym bezpośrednio z owoców lub warzyw – takie na sklepowej półce znaleźć nieco trudniej, ale jest to wykonalne. Na etykietach powszechnie stosowany jest napis „sok 100%” – tymczasem prawo nie reguluje jego stosowania. Oznacza to więc, że nie warto przywiązywać do tego sformułowania szczególnej wagi, gdyż tak naprawdę nic nie gwarantuje. W pełni wartościowy sok nie powinien być w żaden sposób słodzony lub sztucznie wzbogacany – w rzeczywistości bywa z tym różnie. Napis „bez cukru” wcale nie musi oznaczać, że sok nie był dosładzany, gdyż może on zawierać różnego rodzaju słodziki. Trzeba przyznać, że producenci bardzo sprawnie operują marketingowymi trikami… Mamy nadzieje, że ten tekst pozwoli Wam się na nie uodpornić.

Nektar czyli…

Nazwa nektar może sugerować napój wyjątkowy, kojarzy się z napojem bogów greckich. Tymczasem według terminologii stosowanej w przemyśle spożywczym oznacza produkt, w którym zawartość warzyw lub (i) owoców nie powinna być mniejsza niż 25% (jest to więc rozcieńczony sok). Zabronione jest stosowanie sztucznych dodatków. Pod względem zdrowotnym jest więc produktem nieco gorszym niż sok.

Napójów… lepiej unikaj

Najmniej wartościowym produktem jest natomiast napój. W tym wypadku dopuszczalne jest minimum 12% zagęszczonego soku. Dopuszczalne jest także stosowanie cukru, słodzików i barwników. W jednym litrze napoju może być nawet 20 łyżeczek cukru! Spożywanie takich produktów na pewno nie jest polecane osobom dbającym o linię. 

A może woda z…

W upalne dni można również przygotować domową wodę smakową. Wystarczy dodać do niej plasterki cytryny, listki mięty, bazylii, łyżkę miodu etc. Kilka kostek lodu i zdrowy, tani orzeźwiający napój gotowy.

 

 

kontakt1.jpg
Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Magdalena Przybylak-Zdanowicz dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Każdego roku opracowuje Ekologiczny Poradnik Księżycowy oraz współtworzy "Kalendarz Rolników". Współpracuje z czasopismem i portalem o produktach ekologicznych Biokurier.pl, oraz czasopismem dla rolników ekologicznych Eko Arka www.ekoarka.com.pl. Laureatka wyróżnienia w konkursie na najciekawszą publikację związaną z rolnictwem ekologicznym. Od kilku lat, wspólnie z mężem, prowadzi certyfikowane gospodarstwo ekologiczne Warmińska-Ekozagroda na Warmii specjalizujące się w uprawie zbóż i roślin wysokobiałkowych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł.

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

 

drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione