KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Narodowy Instytut Wolności
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Rolnicy wyszli na ulice! Trwa manifestacja

Opublikowano 22.05.2018 r.
Manifestacja rolników w Warszawie rozpoczęła się o godzinie 10.00 na Placu Defilad. Przewodzi jej hasło: "Rolnictwo to nie zabawa. Nasze problemy to nie fikcja".

Protestujący rolnicy z Placu Defilad przejdą pod siedzibę Prezesa Rady Ministrów, gdzie złożą swoje postulaty. Sprzeciwiają się oni polityce resortu rolnictwa i właśnie poprzez manifestację na ulicach stolicy chcą wyrazić swoje niezadowolenie. Mimo rozmów podjętych z przedstawicielami rządu, postanowili strajkować, uważają, że ciągle nic nie zostało wypracowane w ich sprawie. Narzekają, że są odcięci od krajowych oraz zagranicznych rynków zbytu. Na stronie internetowej Unii Warzywno Ziemniaczanej czytamy takie komentarze rolników:

Handel w Polsce opanowany jest przez zagraniczne sieci handlowe, które nie są zainteresowane sprzedawaniem Polakom rodzimych produktów rolnych. Błędne oznaczenia produktów w sklepach bądź ich brak to dziś coś 'normalnego' w polskich sklepach. Polski konsument bez problemu może kupić towar zagraniczny (często sprzedawany jako polski), który nie jest dostatecznie zbadany, co za tym idzie - jest szkodliwy i trujący.

W Polsce nie ma realnych kar za przekroczenie norm pozostałości ŚOR oraz błędne oznaczenia produktów. Są to kary symboliczne. W innych krajach Europy są kilkukrotnie wyższe, a na Białorusi za podobne przestępstwa jest kara więzienia. Brak dostępu do rynku to tyko jeden z problemów, a jest ich naprawdę dużo. 

 

Szkody łowiecki to problem, o którym najchętniej rządzący przestaliby mówić. Niestety to kolejny element patologii, na który godzą się władze. Odszkodowania za szkody łowieckie powinny być wypłacone natychmiastowo, a obecne prawo łowieckie całkowicie zmienione na prawo służące społeczeństwu, a nie elitom i zwierzętom. 

Problemy dotyczą też produkcji i sprzedaży warzyw, głównie ziemniaków. Ogromnym problemem jest ciągle rozprzestrzeniający się ASF.

 

To nie pierwszy protest rolników, podobne manifestacje odbyły się już w różnych regionach Polski. Przypominamy, że resort rolnictwa w tej sprawie wydał komunikat i uznał, że "Miejscem konstruktywnego dialogu o sprawach rolnictwa i polskiej wsi jest Rada Dialogu Społecznego w Rolnictwie, a nie ulica". 

 

Do tematu będziemy powracać. Czekamy na Wasze komentarze w tej sprawie!

 

 

Źródło: Unia Warzywno Ziemniaczana, MRiRW

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO