Zbierz liście babki lancetowatej! Przydadzą się na wiele dolegliwości
Babka lancetowata w terminologii ludowej nazywana była także babką wąskolistną lub języczkami polnymi. Może wyrosnąć na łąkach, przy leśnych drogach, w przydomowych ogródkach, a nawet przy miejskim chodniku. Ma charakterystyczne zielone liście o owalnym kształcie. Dla rolników i ogrodników to przede wszystkim trudny do wytępienia chwast. Warto jednak zbierać babkę lancetowatą, ponieważ przyda się na wiele dolegliwości. Pamiętajmy, aby szukać tej rośliny na łąkach i w miejscach bezpiecznych, oddalonych od dróg i pól uprawnych, gdzie stosuje się opryski.
Liście babki to prawdziwe bogactwo witamin, magnezu, cynku i potasu. Posiadają także garbniki, pektyny, sole mineralne, substancje śluzowe i flawonoidy.
Kiedy zbierać liście babki lancetowatej?
Roślinę zbieramy w okresie kwitnięcia, czyli od maja do września. Ważne, aby nie zbierać mokrych liści. Następnie rozkładamy pojedyncze warstwy w ciepłym, zacienionym i suchym miejscu. Jak rozpoznać, że liście zasuszyły się prawidłowo? To proste – muszą zachować swój naturalny kolor. Jeśli pożółkły, to nie będą się już do niczego nadawały.
Okłady z liści babki lancetowatej
Na rany, otarcia skóry, opuchnięcia czy swędzące miejsca po ukąszeniu komarów doskonałe będą świeże liście babki lancetowatej. To sposób naszych prababć – przykładamy cały lub lekko zmiażdżony liść i umacniamy go bandażem (możemy pozostawić na skórze nawet przez 6-8 godzin).
Odwar z liści babki lancetowatej
1 łyżkę suchych liści babki zalewamy 1,5 szkl. ciepłej wody. Podgrzewamy, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy jeszcze kilka minut. Następnie zdejmujemy z ognia i odstawiamy na kwadrans. Później przecedzamy i pijemy odwar - pół szklanki dwa razy dziennie przy dolegliwościach żołądka i jelit, infekcjach, bólu gardła czy kaszlu. Odwarem można także przemywać rany lub stosować go jako wzmacniającą płukankę do włosów.
Maseczka z babki lancetowatej
Potrzebujemy garść świeżych, zmiksowanych liści babki, które łączymy z 1 żółtkiem i łyżką oliwy z oliwek. Nakładamy na twarz na około 15 minut i zmywamy letnią wodą. To niesamowicie odprężający kompres dla skóry.
Lecznicza siła tkwi w naturze! A z babką zawsze warto się zaprzyjaźnić ;-)
Maria Has
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|