Arnika - naturalna pomoc przy urazach i nie tylko
Właściwości arniki
Arnika górska to roślina o żółtych kwiatach i krótkiej, zielonej łodydze. Posiada charakterystyczny, intensywny zapach. Co ciekawe – arnika została objęta ochroną w całej Europie, ponieważ jest współcześnie gatunkiem zagrożonym wyginięciem. W Polsce możemy spotkać tę roślinę w Sudetach i Karpatach, jednak arnika wykorzystywana do celów leczniczych, pochodzi ze specjalnych upraw. Największe plantacje znajdują się m.in. we Włoszech i w Hiszpanii. Arnika kwitnie od czerwca do sierpnia, a jej kwiaty zbiera się w początkowym okresie kwitnienia. Z arniki wytwarza się wiele produktów farmaceutycznych i kosmetycznych. Głównym surowcem są koszyczki kwiatowe, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, saponiny, garbniki, kwasy fenolowe i seskwiterpeny.
Ekstrakty z arniki mają właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbólowe, pobudzają krążenie krwi, przyspieszają wchłanianie krwiaków i siniaków, przynoszą też ulgę przy rożnego rodzaju urazach. Z arniki wytwarza się więc maści i żele, które można stosować m.in. przy stłuczeniach, skręceniach kończyn, otarciach skóry, ranach, obrzękach, bólu reumatycznym, a nawet żylakach.
Arnikę wykorzystuje się także w preparatach stomatologicznych, ponieważ łagodzi stany zapalne jamy ustnej, jest pomocna w leczeniu aft.
Zastosowanie arniki w kosmetyce
Arnikę wykorzystuje się głównie w kosmetykach do cery naczyniowej, ponieważ uszczelnia naczynka krwionośne i łagodzi stany zapalne. Świetnie sprawdzi się też do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Roślina znalazła również zastosowanie w kremach do pielęgnacji okolicy oczu, ponieważ niweluje cienie i opuchnięcia. Poza tym jej ekstrakty znajdziemy w szamponach, odżywkach i maskach do włosów.
Domowy napar z arniki - jak przygotować?
1 łyżkę surowca suszonych kwiatów arniki zalewamy 1 szklanką wrzącej wody, odstawiamy, trzymamy pod przykryciem przez 30 minut, później należy przecedzić. Napar można stosować do kompresów, okładów, przemywania skóry czy płukania jamy ustnej.
Preparaty z arniki przydadzą się szczególnie w okresie letnim, kiedy to najczęściej dochodzi do różnych urazów, stłuczeń i otarć skóry. Maści z arniki można stosować także u dzieci, zawsze jednak należy zachować ostrożność podczas pierwszego zastosowania, ponieważ niektóre osoby mogą być uczulone na tę roślinę.
Źródło: H. Różański, Medycyna dawna i współczesna
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|