Jak wybrać nasiona do upraw ekologicznych?
Ekologia od wielu już lat jest obecnie na topie. W nieustannych dyskusjach o zdrowym trybie życia i dbałości o środowisko naturalne, ekologia to jednak nieodzowny obowiązek, a nie jedynie chwytliwe hasło reklamowe. Chcemy jeść zdrowe i czyste pokarmy, ale aby takie wyprodukować, należy także zadbać o czyste ku temu środowisko. Żeby więc można było prowadzić hodowle ekologiczne spożywczych roślin i zwierząt, trzeba też móc wytwarzać i siać nasiona ekologiczne. Takie ziarna będą nie tylko służyć ponownie jako nasiona do upraw ekologicznych, ale mogą też być szeroko dostarczane na rynek konsumencki, do produkcji zdrowej żywności.
Nasiona określane jako EKO, to obecnie gratka dla nie tylko dla szukających nowinek amatorów działkowców, ale przede wszystkim dla profesjonalnych ogrodników i plantatorów. Warto zajmować się dzisiaj ekologią w praktyce, ponieważ klienci coraz nachalniej szukają żywności zdrowej od podstaw. Czym jednak taki materiał siewny (nasiona do upraw ekologicznych) różni się od zwykłego ziarna? Czy musi spełniać jakieś warunki, aby mógł być klasyfikowany jako nasiona ekologiczne? Jak się takie ziarna produkuje i jak je wybierać w czasie kupna? Wreszcie, jak kształtują się ich aktualne ceny na rynku polskim?
Co to są nasiona ekologiczne?
Nasiona ekologiczne stanowią materiał siewny otrzymany ze specjalnie prowadzonych upraw ekologicznych, a więc takich, na których nie były stosowane nawozy sztuczne i chemiczne środki ochrony roślin. Plantacje takich rodzin rodzicielskich uprawia się więc, ochrania i pielęgnuje wyłącznie metodami ekologicznymi, tradycyjnymi, czyli bez używania jakiejkolwiek chemii. Plantacje prowadzone na nasiona do upraw ekologicznych nie zanieczyszczają wiec środowiska oraz nie są szkodliwe dla mikroorganizmów, zwierząt, innych roślin i ludzi. Aby plantacje podołały takiej uprawie, do ich rozmnażania (wytwarzania) wybiera się specjalnie wyselekcjonowane odmiany zbóż, warzyw, owoców, które cechują się przez to doskonałą odpornością naturalną i/lub tolerancją na szkodniki i choroby. Plantacje nasion ekologicznych mogą być zakładane i prowadzone wyłącznie zgodnie ze ściśle sprecyzowanymi wytycznymi UE. Zebrany z nich potem i przeznaczony do sprzedaży materiał nasienny (nasiona ekologiczne) podlega kontroli specjalnej jednostki certyfikacyjnej. W Polsce sprawdza to, klasyfikuje i certyfikuje AGRO BIO TEST (http://www.agrobiotest.pl/strona/index.php). Nasiona które otrzymały tam certyfikację, jako w pełni ekologiczne, oznaczane są symbolem listka złożonego z białych gwiazdek na jasnozielonym tle oraz zwrotem „BIO nasiona”. Oba te loga stanowią unijny symbol produkcji ekologicznej.
Nasiona do upraw ekologicznych – wytwarzanie
Uprawy nasion ekologicznych siłą rzeczy muszą być prowadzone zgodnie z bardzo rygorystycznymi zasadami. Nie ma tu więc do czynienia z nasionami i roślinami modyfikowanymi genetycznie, nie zaprawia się materiału siewnego sztucznymi substancjami, nie robi się oprysków przyspieszających dojrzewanie, nie używa chemicznych/syntetycznych nawozów i środków ochrony roślin. Rośliny mateczne są nawożone wyłącznie nawozami mineralnymi i organicznymi pochodzenia naturalnego, a ich odchwaszczanie robi się wyłącznie mechanicznie. Przed chorobami i szkodnikami rośliny nasienne chroni się ekologicznymi metodami naturalnymi, jak np. właściwa higiena, zapobieganie zachwaszczeniu, zjawisko allelopatii (prawidłowy dobór sąsiednich roślin i gatunki odstraszające szkodniki).
Gatunki warzyw uprawiane obecnie z nasion ekologicznych. Producenci wypuszczają na rynek wciąż nowe gatunki i odmiany BIO-roślin, w tym m.in.: nasiona ekologiczne brokułów, fasolki szparagowej, bobu, marchwi, pomidorów, ogórków, cukinii, cebuli, buraków ćwikłowych, kopru, pietruszki naciowej, sałaty masłowej i rukoli, szpinaku, kiełki nasion oraz wiele ziół. Producenci nasion BIO to m.in. Bejo Żaden, PlantiCo, Vilmorin.
Orientacyjne ceny na nasiona ekologiczne w Polsce
Nasiona do upraw ekologicznych / nasiona ekologiczne mają oczywiście ceny wyższe od cen zwykłego materiału siewnego wytwarzanego z użyciem sztucznych (chemicznych) środków ochrony roślin. Przykładowo, 0,5 g nasion BIO sałaty masłowej Królowa Majowa kosztuje 3,00-3,50 zł, podczas gdy ta sama ilość zwykłych nasion tej sałaty bez certyfikatu „BIO nasiona” kosztuje do 2,50 zł. Niestety cenę nasion ekologicznych podwyższa konieczność większych nakładów pracy, niezbędnej do obsługi plantacji ekologicznych. Ekologia i zdrowa żywność są jednak tego warte i popularne.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|