Jak bezpiecznie używać antyperspirantów?

Antyperspiranty to kosmetyki, które mają za zadanie zmniejszyć lub zahamować wydzielanie potu przez gruczoły potowe. Na rynku dostępne są typowe antyperspiranty, zawierające w swoim składzie sole glinu, które na powierzchni skóry tworzą żel. Wnika on następnie w kanaliki gruczołów potowych, powodując ich kurczenie się, a tym sposobem zmniejszają wydzielanie potu. Drugi rodzaj antypersporantów to tzw. blokery pocenia, które mają w składzie wysokie stężenia soli glinu. Działają one analogicznie, ale bardziej skutecznie i przez dłuższy czas.
Czy stosowanie antyperspirantów jest bezpieczne?
Blokery potu to kosmetyki, które wpływają na funkcjonowanie skóry. Wydzielanie potu jest bowiem naturalną reakcją fizjologiczną organizmu na przegrzanie. Wraz z potem z organizmu usuwany jest nadmiar soli oraz zbędne produkty przemiany materii. Długotrwałe stosowanie antyperspirantów, zwłaszcza jeśli nakładane są na większe powierzchnie ciała, prowadzi do kumulowania się w organizmie toksyn, które normalnie byłyby usunięte wraz z potem. Znane są również doniesienia mówiące o potencjalnym wpływie regularnego stosowania antypesrspirantów na rozwój raka piersi. Trzeba też pamiętać o toksycznym wpływie glinu, który powoduje uszkodzenia nerek i wątroby. Glin jest pierwiastkiem gromadzącym się w organizmie, może uszkodzić DNA oraz być przyczyną rozwoju nowotworów.
Jak bezpiecznie stosować astyperspiranty?
• Czas oddziaływania na skórę
W reklamach antyperspirantów i na opakowaniach często można zauważyć informację o tym, że działają one 48 lub nawet 72 godziny. Natomiast antyperspirant nakładany na skórę, powinien na nią oddziaływać jak najkrócej. Ważne, aby stosując dezodorant rano, dokładnie zmyć go wieczorem, tak aby kanaliki potowe nie pozostawały cały czas zamknięte. Dla ich prawidłowego funkcjonowania ważne jest bowiem, żeby miały szansę fizjologicznego działania. Zbyt częste stosowanie antyperspirantów powoduje nadmierne zablokowanie kanalików potowych, skutkuje to powstawaniem w stanów zapalnych w miejscach ujść kanalików.
• Sucha skóra
Ważne jest, aby antyperspiranty były nakładane na całkowicie suchą skórę, ponieważ sole glinu w kontakcie z wodą tworzą kwasy, które wywołują podrażnienia. Takie powtarzające się podrażnienie może prowadzić do powstawania stanów zapalnych. Przed zastosowaniem kosmetyku skóra powinna być oczyszczona, aby nie znajdowały się na niej bakterie i zanieczyszczenia, co bardzo osłabia działanie antyperspirantu.
• Nieuszkodzona skóra
Antyperspiranty oraz blokery potu można stosować tylko na nieuszkodzoną i niepodrażnioną skórę. Sole glinu przenikają przez uszkodzenia do organizmu, odkładając się w tkankach, mogąc powodować ich uszkodzenia i zaburzenia w funkcjonowaniu.
• Miejsce aplikacji
Dezodoranty powinny być nakładane tylko w okolicach pach, nie należy stosować ich tak, żeby miały styczność z błonami śluzowymi. Należy chronić oczy, nie można też wdychać antyperspirantów w spreyu, ponieważ składniki w nich zawarte działają podrażniająco na błony śluzowe, mogąc wywołać silne odczucie pieczenia i ból. Sole glinu również łatwo przenikają przez śluzówki do wnętrza organizmu. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, gdyż sole glinu są toksyczne dla rozwijającego się dziecka.
Czy istnieją naturalne zamienniki antyperspirantów?
Najczęściej stosowanym naturalnym zamiennikiem antyperspirantów jest ałun, czyli górski minerał złożony z soli potasu i glinu. Ałun działa łagodniej od tradycyjnych antyperspirantów, jest bakteriobójczy i zwęża ujścia kanalików potowych, jednak zawsze pozostaje na powierzchni skóry. Kolejnym naturalnym dezodorantem jest puder z bambusa, który działa antybakteryjnie. Można wykorzystać też napar z szałwii, roślina ta jest naturalnym lekiem na nadpotliwość. Naparem z szałwii można przemywać skórę lub stosować ją w postaci herbaty. Działanie przeciwpotne jest zauważalne nawet przez trzy dni.
Antyperspiranty to grupa kosmetyków, które należy używać z rozwagą, ich zbyt częste stosowanie, może prowadzić do rozwoju groźnych chorób. Stosujmy je zawsze zgodnie z instrukcją i przeznaczeniem.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|