Susza rolnicza – nowa technologia w sposobie określania strat

Takie rozwiązanie umożliwi nam wprowadzenie pilotażowego programu ubezpieczenia ryzyka suszy na zasadach indeksu. Do głównych zalet tego modelu należą m.in. niskie ryzyko bazowe, łatwość obsługi produktu ubezpieczeniowego, brak ryzyka moralnego i negatywnej selekcji, a także niższe koszty transferu ryzyka (składek płatnych przez klienta). Programy ubezpieczeń oparte na indeksach sprawdzają się w przypadku dużych i rozległych strat, powstałych w konsekwencji wystąpienia ryzyka suszy. Eliminują typowe dla rolnictwa przeszkody związane z obsługą, jak np. długi czas likwidacji szkody. Po analizie wniosków, które wynikną z przeprowadzonego przez nas pilotażu, będziemy w stanie zaproponować producentom rolnym możliwe rozwiązania ubezpieczeniowe w zakresie ryzyka suszy – mówi Michael Losche, członek zarządu Concordii odpowiedzialny za sektor rolny i Biuro Likwidacji Szkód
Susza w uprawach rolniczych średnio występuje co 3 lata w różnych regionach Polski . W tym roku, jak wskazują raporty Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach problem ten dotknął już rolników szczególnie województwie lubuskim , mazowieckim i wielkopolskim.
Aktualnie susza rolnicza w Polsce występuje wśród upraw: zbóż jarych, zbóż ozimych, truskawek, krzewów owocowych i drzew owocowych.
Więcej o suszy czytaj TUTAJ
źródło: Concordia
![]() |
Sergiusz Baar
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|