KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
20 maja 2019

Pelargonia i spółka - jakie rośliny ozdobne wybrać?

Oferta roślin balkonowych i tarasowych jest bogata. Znajdują się w niej elementy niezmienne, jak pelargonie, są i takie, które wynikają z mody, jak coraz popularniejsza w ostatnich latach lawenda czy zioła, są i petunie, które ustępują miejsca odporniejszym surfiniom. Wybierając rośliny bierzemy pod uwagę m.in. położenie i wielkość tarasu czy balkonu, klimat, naszą wiedzę w zakresie uprawy roślin oraz czas, jaki możemy przeznaczyć na pielęgnację roślin. Początkujący powinni zacząć od roślin najpopularniejszych i najłatwiejszych w uprawie, a zapracowani wybrać gatunki niewymagające ciągłej pielęgnacji. 

Większość z nas nie wyobraża sobie balkonu i tarasu bez pelargonii, które są dekoracyjne i łatwe w uprawie. Ich popularność wynika także z dostępności i stale pojawiających się na rynku nowości. Ciekawą rośliną jest również surfinia, która została nazwana królową balkonów.  Rośliny te zostały wyhodowane przez Japończyków z petunii ogrodowych, w Europie są znane od lat 90. ubiegłego wieku. Mają barwne kwiaty, rosną kaskadowo. Są bardziej odporne niż petunia ogrodowa, najlepiej prezentują się na stanowisku słonecznym, zabezpieczonym przed silnymi podmuchami wiatru. Pelargonie i surfinie to najchętniej kupowane rośliny ozdobne na balkony i tarasy. 

Jak begonia z bidensem

Lubianą i docenianą rośliną w naszym kraju jest begonia. Begonie występują w różnych gatunkach i odmianach. Od kilku lat ich popularność rośnie, a ich różnorodność jest coraz większa.

Dużym zainteresowaniem cieszy się również uczep rózgowaty, czyli bidens. To roślina o dekoracyjnych, intensywnie żółtych kwiatach. Idealnie nadaje się na wyższe piętra, ponieważ nie straszny mu wiatr, deszcz i upał. Najlepiej rośnie w słońcu, ale nie wolno zapominać o jego regularnym podlewaniu.

Bakopa podkreśla pelargonie

Osoby posiadające słoneczne balkony i tarasy, poza wspomnianymi pelargoniami i surfiniami, mogą wybrać takie rośliny, jak lantana lub diascia. Efektowna jest także bakopa o zwisających pędach, która latem pokrywa się dużą liczbą drobnych białych kwiatów. Ta roślina doskonale komponuje się np. z pelargoniami. Kwitnie długo, bo aż do przymrozków. 

Do tworzenia ciekawych zestawów roślin nadają się werbeny, kocanki, żeniszek i bratki. Warto też zainteresować się popularną stokrotką afrykańską. Kwitnie od maja do października, a jej kwiaty mogą mieć różną barwę i kształt.

Do roślin, które  poradzą sobie na bardziej zacienionym stanowisku należą niecierpki. Aby dobrze się rozwijały i kwitły należy zapewnić im lekko kwaśne i żyzne podłoże oraz dużo wilgoci. Na wystawie wschodniej oraz zachodniej uprawiamy także, lubiącą zacienione stanowiska begonię bulwiastą. Nie osiąga ona dużych rozmiarów jako roślina, za to kwiaty begonii mają nawet 15 cm średnicy.

Jeżeli chcemy rozjaśnić zacienione miejsca, wybierajmy aksamitki. Należą do najbardziej wytrzymałych kwiatów, które aż do przymrozków będą zachwycać płomienistymi barwami. Nie są wymagające, sprawdzają się także w uprawie gruntowej, gdzie są powszechnie wykorzystywane. W lekkim półcieniu poradzą sobie barwne lobelie o drobnych kwiatach. Są polecane szczególnie do sadzenia w kompozycjach. Nie są trudne w uprawie i łatwo się aklimatyzują. 

Zwisający bluszczyk

Ciekawym ulistnieniem i zwisającym pokrojem charakteryzuje się komarzyca oraz bluszczyk kurdybanek. Świetnie prezentują się w wiszących koszach. Dodatkiem na balkon i taras może być także kochia zwana mietlnikiem. Jest to roślina przypominająca cyprysiki o kolumnowym pokroju, w kolorze jasnej zieleni. 

Pamiętajmy także o pnączach, które sprawią, że balkon, czy taras nabierze więcej intymności dzięki zielonym zasłonom, często pięknie ukwieconym. Z pnączy warto wymienić oryginalną tunbergię o kwiatach w barwie żółtej, pomarańczowej oraz fioletowej, z charakterystycznym czarnym oczkiem. Osiąga ona do 2 m długości. 

Godnym polecenia jest także wilec purpurowy, który może mieć nawet kilku metrów długości. Jego kielichowate kwiaty rozwijają się w godzinach popołudniowych i rano. Sprawdzoną propozycją jest kobea pnąca oraz winobluszcz. 

Małe jest piękne

W kompozycjach na balkonie i tarasie bez problemu można wykorzystać róże, wrzosy, wierzby, trzmieliny, bukszpany, klony palmowe, jaśminowce, azalie, berberysy oraz iglaki. 

Oczywiście, wybierajmy formy miniaturowe, które będziemy mogli utrzymać w ryzach. Popularną rośliną balkonową i tarasową jest krzewinka lawenda wąskolistna. To taki śródziemnomorski, a zarazem ziołowy akcent.

 

kontakt1.jpg
Adriana Krzywkowska
Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione