Tonik z...pietruszki
Właśnie pietruszkowe toniki pomagają wybielić skórę, usunąć zmarszczki, zahamować pękanie naczynek krwionośnych. Dodatkowo dobrze oczyszczają, wzmacniają i redukują obrzęki. Dlatego w sezonie śmiało korzystajmy z zielonych darów natury. Oto nasze 2 podpowiedzi jak przygotować pietruszkowe toniki.
Tonik pietruszkowy z alkoholem
Tonik polecany jest szczególnie do przemywania cery tłustej, trądzikowej, zanieczyszczonej.
By przygotować tonik należy szklankę świeżej, posiekanej natki pietruszki wrzucić do słoja i zalać 100 ml 70% alkoholu (by go przygotować wystarczy rozcieńczyć spirytus w proporcji 2 części alkoholu do 1 części wody), szczelnie zamknąć i pozostawić na około 2 tygodnie. Następnie przefiltrować przez gazę lub sitko, dodać około 300 ml destylowanej lub przegotowanej wody i zlać do buteleczki. Gotowym tronikiem przemywać zanieczyszczoną skórę dwa razy dziennie.
Regularnie stosowany dobrze oczyszcza i zmniejsza powstawanie gruczołów łojowych.
Tonik pietruszkowy na piegi i zmarszczki
Tonik polecany jest do likwidowania piegów, zmarszczek oraz przebarwień na skórze.
Na piegi medycyna naturalna zalecała stosowanie toników przygotowanych na bazie pietruszkowej naci. Jednym ze sposobów przygotowania kosmetyku było wrzucenie do szklanki minimum 10 dorodnych gałązek pietruszki i zalanie szklanką letniej wody. Po 12 godzinach taki tonik, po odcedzeniu, zalecano do przemywania twarzy.
Jeżeli nie chcemy czekać możemy prosty kosmetyk na piegi przygotować, gotując nać pietruszkową z wodą przez około 10-15 minut na małym gazie. Następnie należy tonik przecedzić i stosować do przemywania plam i piegów minimum dwa razy dziennie.
Regularne stosowanie toniku pietruszkowego oprócz wybielania piegów ma także właściwości przeciwzmarszczkowe i wygładzające skórę.
Magdalena Przybylak Zdanowicz
Magdalena Przybylak-Zdanowicz dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Każdego roku opracowuje Ekologiczny Poradnik Księżycowy oraz współtworzy "Kalendarz Rolników". Współpracuje z czasopismem i portalem o produktach ekologicznych Biokurier.pl, oraz czasopismem dla rolników ekologicznych Eko Arka www.ekoarka.com.pl. Laureatka wyróżnienia w konkursie na najciekawszą publikację związaną z rolnictwem ekologicznym. Od kilku lat, wspólnie z mężem, prowadzi certyfikowane gospodarstwo ekologiczne na Warmii specjalizujące się w uprawie zbóż i roślin wysokobiałkowych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|