KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Żniwa już się rozpoczęły. Zboża dojrzały czy zaschły?

Opublikowano 24.06.2018 r.
Dawno nie było takiej sytuacji, by żniwa w Polsce rozpoczęły się w czerwcu, a co dopiero przed rozpoczęciem się astronomicznego lata. Rolnicy jednak nie mają powodów do radości.

Jako pierwsze, tradycyjnie, pod hedery kombajnów poszły jęczmienie. Pierwsi zaczęli kosić plantatorzy na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i w Polsce centralnej.

Nie było możliwości budowania plonu, tak sucho nie było u nas dawno - mówi Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z południowej Wielkopolski. - Wydawało się, że ubiegły deszczowy rok poprawił bilans wodny gleb, ale tak się nie stało. Są miejsca w Wielkopolsce, gdzie nie padało od dwóch miesięcy. Jęczmień, a po nim pozostałe zboża bardziej zasychają niż dojrzewają.


W południowej Wielkopolsce rolnicy zaczęli sprzątanie zbóż przed 20 czerwca. Nawet najstarsi plantatorzy nie pamiętają takiej sytuacji - ale nie pamiętają też takiej suszy.

Jęczmień u mnie da plon około 30% mniejszy niż zazwyczaj, właśnie z powodu suszy - mówi Pan Michał, rolnik z północnej Wielkopolski. - Pole wygląda jakby to był koniec lipca, a nie początek lata. Rośliny bronią się przed suszą jak potrafią, zwijają liście, ale to niewiele pomaga. Upały i długotrwała susza poczyniły szkody, których nie da się już odwrócić.

Zbyt wczesne żniwa zaowocują mniejszą masą ziarniaków,a co za tym idzie niższym plonem.

Zboża nie zdążyły wykorzystać wszystkich zasobów pokarmowych gleby - dodaje Józef Węgrzyn. - Plon będzie niższy niż rolnicy liczyli i to nie tylko w zbożach. Zboża jare w wielu miejscach, zwłaszcza na glebach lekkich, w tym roku w ogóle nie dostały szansy na wydanie plonu - najczęściej uschły zanim wytworzyły kłos.


Bardzo słabe są  też rzepaki. Choć nie trzeba było ich przesiewać po zimowych mrozach, to jednak system korzeniowy został tak bardzo uszkodzony, że rośliny nie są dobrze ukorzenione. Wszystko to każe przypuszczać, że plony w tym roku nie będą wysokie.

 

kontakt1.jpg
Sergiusz Baar
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

 

Czytaj także: 

 

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO