Jaka pomoc dla poszkodowanych suszą rolników?

Ochłodzenie i deszcze przyszły o kilka tygodni zbyt późno. Nie wszędzie straty w uprawach zbóż i owoców miękkich da się jeszcze odrobić. Żeby uruchomić pomoc trzeba najpierw oszacować szkody. Mają sie tym zająć wicewojewodowie, którzy już ruszyli w teren, by sprawdzić jakie straty spowodowała susza.
Największe zagrożenie jest w uprawach zbóż, rzepaku i krzewów owocowych- podaje Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa
Sprawa strat suszowych wydaje się być bardzo poważna. Jednak o dziwo sytuacja ta nie przedkłada się na składanie wniosków o powoływanie komisji szacujących straty.
Jak dotąd wpłynęło do nas jedynie 12 wniosków spośród 314 gmin- informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki .
Ocena strat musi nastąpić przed żniwami, które lada chwila się rozpoczną. W niektórych rejonach już się nawet rozpoczęły.
http://kalendarzrolnikow.pl/3032/zniwa-juz-sie-rozpoczely-zboza-dojrzaly-czy-zaschly
Według Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa suszą dotkniętych jest 2300 gmin. Z zebranych danych wynika ponadto, że straty wynoszą od 30% do 40% plonów.
Producenci rolni, po oszacowaniu strat będą mogli liczyć na standardową pomoc, czyli kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji, odroczenie terminu płatności składem w KRUS, czy ulgi w podatku rolnym. Planowane jest także nadzwyczajne wsparcie do hektara. Minister Ardanowski zapewnia o planowanym wdrożeniu mechanizmu prolongaty kredytów dla rolników.
Pomoc rządowa nie zrekompensuje wszystkich strat, ale może pomóc rolnikom, którzy ucierpieli w wyniku suszy.