KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Mszyce w zbożu - jesień może być trudna

Opublikowano 11.07.2018 r.
Rolnicy informują nas, że prawie w całej Polsce na zbożach ozimych obserwować można licznie mszyce. Już wiadomo, że zwiastuje to kłopoty... jesienią.

Na pszenicy ozimej można spotkać następujące gatunki mszyc: mszycę zbożową, czeremchowo-zbożową i różano-trawową. Mszyca zbożowa żeruje głownie na kłosach, ale także na liściu flagowym. Mszyca czeremchowo-zbożowa zasiedla głównie dolne liście u podstawy źdźbeł, później liście wyżej położone i kłosy. Najmniejsze znaczenie pod względem szkodliwości może mieć mszyca różano-trawowa, która żeruje z reguły na najstarszych liściach i właśnie dlatego jest najmniej groźna. Najgroźniejsza jest mszyca czeremchowo-zbożowa.

Istotnym aspektem szkodliwości mszyc jest ich udział w przenoszeniu wirusów chorobotwórczych, wśród których najważniejszy jest wirus żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV) – informują pracownicy Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu – Mszyca czeremchowo-zbożowa to gatunek migrujący z czeremchy na zboża i trawy. Z zimujących na czeremsze jaj wylęgają się w pierwszej połowie kwietnia założycielki rodu, z których w drugim pokoleniu rodzą się uskrzydlone migrantki rozpoczynające w połowie maja lub, w zależności od panujących warunków pogodowych, na przełomie maja i czerwca przeloty na letnie rośliny żywicielskie. 

Od kilku tygodni mamy idealną pogodę do rozwoju mszyc, bowiem najbardziej sprzyja im umiarkowana temperatura i suche powietrze. Gdy jest bardzo ciepło – mszyce giną.

Informacje od rolników potwierdzają liczne występowanie mszyc. Mszyce zbożowe to jedne z najniebezpieczniejszych jesiennych szkodników. Choć same nie są w stanie spowodować wielu zniszczeń, to przenoszą wirusy, które szybko porażają całe plantacje. I choć dopiero rozpoczęły się żniwa, to jednak przy sprzyjającej pogodzie, mszyce mogą przetrwać na plantacjach aż do jesieni, aby zarazić plantację wystarczą nawet pojedyncze osobniki. Dlatego już teraz warto przygotować się na monitorowanie upraw, gdyż wirus żółtej karłowatości jęczmienia może zniszczyć w szybkim czasie całą uprawę.

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO