KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
16 lipca 2018

Jak działają środki ułatwiające rzucanie palenia? Cała prawda!

Z pewnością każdy palacz choć raz rozważał porzucenie nałogu. Moda na zdrowy styl życia sprawiła, że palenie papierosów to uzależnienie coraz mniej popularne. W naturalnym odruchu, osoby chcąc pozbyć się nałogu, sięgają po środki dostępne w aptece. Warto zatem rozważyć, czy są one w ogóle skuteczne i dowiedzieć się, jak działają. 

Leki ułatwiające pozbycia się nałogu nikotynowego dzielą się na dwie grupy. Dostępne w aptekach bez recepty i te wydawane tylko z przepisu lekarza. Leki bez recepty zawierają zazwyczaj jedną z dwóch substancji czynnych nikotynę lub cytyzynę. 

Tabletki z nikotyną – jak działają?

Większość tabletek dostępnych w aptekach dla osób uzależnionych od papierosów zawiera nikotynę, zwykle w dość wysokich dawkach. Terapia polega więc na zastępowaniu nikotyny dostarczanej do organizmu w czasie palenia papierosa, nikotyną zawartą w leku. Opakowania leków są przygotowywane w ten sposób, że podczas leczenia następuje stopniowe obniżanie dawki nikotyny dostarczanej do organizmu wraz z lekiem.

Głównym czynnikiem uzależniającym od papierosów jest właśnie nikotyna, dlatego tabletki zawierające tą substancję mają z założenia obniżać chęć zapalenia papierosa. W ten sposób palacz jest w stanie zmniejszyć, a w konsekwencji wyeliminować nałóg, czyli przyzwyczajenie organizmu do dostarczania nikotyny. Niestety, ten sposób nie pomoże w uwolnieniu się od przyzwyczajenia do palenia, zwłaszcza, że nikotyna jest substancją oddziałującą na mózg i wywołującą uczucie przyjemności. Stąd waśnie trudności w pozbyciu się nałogu. 

Nikotynę coraz częściej stosuje się w postaci tzw. nikotynowej terapii zastępczej. Polega ona na tym że na początku terapii osoba uzależniona przyjmuje większe dawki nikotyny, a w kolejnym etapie przyjmowane dawki są coraz mniejsze. W konsekwencji po opanowaniu psychicznego uzależnienia, następuje zmniejszanie uzależnienia fizycznego. W takiej terapii nikotyna przyjmowana jest w formie tabletek, gum do żucia, inhalacji lub przez skórę (plastry). Kuracja trwa najczęściej kilka tygodni. 

Preparaty z cytyzyną – skuteczny sposób na nałóg?

Cytozyna to substancja o dzianiu zbliżonym do nikotyny, jej oddziaływanie na mózg jest podobne. Cytycyna zawarta w preparatach na rzucanie palenia ma za zadanie „oszukać” mózg, udając nikotynę. Jest to związek pochodzenia naturalnego, który izoluje się z rośliny o nazwie złotokap zwyczajny. Cytyzyna zwiększa wydzielanie adrenaliny, podnosi ciśnienie krwi i wpływa na ośrodek oddechowy w mózgu. W tabletkach zawarta jest więc w niewielkich ilościach. Cytyzyna stosowana w małych dawkach zmniejsza tzw. głód nikotynowy i łagodzi typowe objawy towarzyszące rzucaniu nałogu. Stosowanie cytozyny uważane jest za bardziej skuteczne, ponieważ nie wiąże się z zażywaniem substancji, która spowodowała uzależnienie, czyli nikotyny. Ponadto cytycyna blokuje receptory nikotynowe, powoduje zmniejszone wydzielanie dopaminy, a więc zmniejsza przyjemność związaną z paleniem papierosów. W założeniu cytyzyna ma zmniejszyć fizyczne i psychiczne uzależnienie od nikotyny. Przyjmowanie cytycyny może jednak wywoływać objawy niepożądane takie jak złe samopoczucie, rozdrażnienie czy zgaga.  

Leki na receptę

Leki wydawane na receptę zawierają substancje działające podobnie to tych wydawanych bez recepty. Substancje te działają jednak silniej, łączą się one również z receptorami nikotynowymi. Jednak ze względu na silniejsze działanie przyjmowanie tych leków wiąże się z możliwością wystąpienia szeregu objawów niepożądanych, jak problemy ze snem oraz nieprzyjemne objawy związane z działaniem układu pokarmowego – biegunka, wymioty, wzdęcia, a także zwiększony apetyt, suchość w jamie ustnej i przejściowe zaburzenia w odczuwaniu smaków. 

Lekarze przepisują również pacjentom uzależnionym od papierosów leki, które stosuje się w leczeniu stanów depresyjnych. Mają one za zadanie zmniejszyć objawy abstynencji. Leki poprawiają samopoczucie, a skuteczność ich działania utrzymuje się przez kilka tygodni. Ich przyjmowanie wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, m.in. bezsenności, nadmiernej potliwości oraz nadciśnienia.

Metody naturalne - rzucanie palenia papierosów

Osoby, które chcą pozbyć się nałogu nikotynowego mogą także sięgnąć po metody naturalne. Jedną z takich metod jest picie herbat ziołowych, które w tym przypadku mają przyspieszyć oczyszczanie organizmu z toksyn, można zatem pić herbatę z pokrzywy, herbatę z liści brzozy czy skrzypu polnego. Herbatki nie pomogą jednak w pozbyciu się nałogu, ale oczyszczą organizm z toksyn, które przedostawały się do organizmu wraz z dymem papierosowym, pomogą też złagodzić kaszel i poprawić samopoczucie, tym samym ułatwiając terapię antynikotynową. 

Pozbycie się nałogu jest zadaniem bardzo trudnym, jednak producenci preparatów na rzucanie palenia przekonują, że ich produkty są najskuteczniejsze. Nie powinniśmy wierzyć w to całkowicie. Aby uwolnić się od papierosów, przede wszystkim potrzebna jest chęć i silna wola osoby uzależnionej, bez niej każda terapia okaże się nieskuteczna. 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione