Czy będą kolejne protesty producentów owoców?

W dniu 13 lipca 2018 r. odbył się protest producentów owoców i warzyw w Warszawie. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Nasz protest zgromadził około 5 000 osób. Niesamowite było to, że w ciągu kilku dni (właściwie 3) udało się zorganizwać tak dużą akcję. Manifestacja zgłoszona była w czwartek w nocy, przygotowania ruszyły w poniedziałek. Ogromne uznanie dla tych, którzy podjęli się współtworzenia tej inicjatywy, w tak trudnym okresie żniw, zbioru malin, ziemniaków itd - mówi Pan Michał Kołodziejczak.
Jak wiemy, manifestujący przeszli pod kancelarię premiera Morawieckiego.
Niestety Pan premier był nieobecny. Oddelegował swojego człowieka, który odebrał od protestujących list otwarty, zawierający postulaty i propozycje. W dniu protestu nie otrzymaliśmy żadnych deklaracji.
Jak informuje Pan Michał, zaplanowano spotkanie premiera z rolnikami.
Dziś przed kamerami premier Morawiecki ogłosił termin spotkania z rolnikami, które ma się odbyć w dniu 25 lipca, w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a więc czekamy. Nie potrafię jednak powiedzieć, czy do tego czasu nie dojdzie do kolejnych protestów. Mamy kolejne przypadki wystąpienia wirusa ASF, a rolnicy nie wiedzą, co robić.
Jakie rozwiązania?
Polski sektor przetwórczy wymaga gruntownych zmian. Nazywamy to repolonizacją zakładów przetwórczych. Niezwykle ważnym jest udział państwa w tworzeniu nowej struktury w przemyśle przetwórczym. Proponujemy utworzenie polskiego sektora przetwórczego w oparciu o współpracę państwa z rolnikami. Państwo polskie nie musiałoby wykładać aż tak dużego kapitału, ale największą pomocą byłyby odpowiednie przepisy i pomoc urzędowa dla rolników.
W czasach transformacji rząd polski wykorzystał brak możliwości rolników do współdziałania. Rolnicy nie byli nauczeni współpracy, że można razem i nie trzeba się kłocić i nikogo okradać. Dzisiaj rolnicy już to wiedzą, chcą i mogą współpracować, dla wspólnego dobra.
Potrzebna jest pomoc państwa pod względem tworzenia prawa, doradztwa i opieki. Gdyby dziś rolnicy mieli przetwórnie w swoich rękach, to ich produkt byłby najbardziej konkurencyjny - komentuje Pan Michał.
Jak ustaliliśmy, protest miał charakter pokojowy i nie doszło do żadnych incydentów. Czy będę kolejne? Tego na razie nie wiadomo. Pewnym jest jednak fakt, że polski sektor owocowo-warzywny wymaga gruntownych zmian, a polscy rolnicy potrafią się jednoczyć w imię wspólnego dobra.
Do sprawy będziemy wracać i na bieżąco Was informować.
Czytaj także
![]() |
Manifestacja rolników w Warszawie! |
źródło fot: 1
![]() |
Sergiusz Baar
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|