KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Martwy dzik na drzewie!- FOTO

Opublikowano 23.07.2018 r.

                                                             

Fotografia zamieszczona została przez lokalny profil informacyjny Kurów Lubelskie (https://www.facebook.com/Kurow24) i wywołuje mnóstwo komentarzy.

W miejscowości Wygnańce w powiecie chełmskim znaleziono martwego dzika. Ciało było zawieszone wysoko na drzewie. Tak przynajmniej twierdzą miejscowi rolnicy i myśliwi. Skąd dzik wziął się na gałęzi? Miejscowi są przekonani, że ktoś zrzucił go z helikoptera lub samolotu. Podejrzewają, że sprawcami są „wrogowie polskiej gospodarki”. Dzik miał być zarażony ASF. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel już w grudniu 2017 roku podejrzewał, że za epidemię wirusa może odpowiadać celowe działanie - informuje piszący o zdjęciu lokalny dziennikarz.


Zdjęcie szokuje. Na drzewie, na wysokości kilku metrów zawieszony jest martwy dzik.

Zdjęcie dostałem po tym jak w ostatnich dniach dotarła do nas informacja iż znaleziono w woj. lubelskim dzika na drzewie. w rozmowie z rolnikami z Dawid i Gęsi (lokalne wsie) postanowili poszukać dowodu i takowy dostałem  na skrzynkę. Oczywiście sam nie jestem do końca przekonany iż zdjęcie może być nie tyle podrobione ile sfingowane czyli ktoś zadał sobie trud umieszczenia tych zwłok dzika na tym drzewie. Ale bardzo dobrze się stało, iż takie zdjęcie ujrzało światło dzienne. I pomimo różnych zdań i emocji, które wywołuje to pomoże ono uświadomić społeczeństwo, iż problem jest i dotyczy on nie tylko zwierząt ale i ludzi - powiedział nam pan Waldemar Stawski z profilu informacyjnego Kurów Lubelskie.


Problem rzeczywiście istnieje. Od pierwszych dzików znalezionych po polskiej stronie tuż przy granicy z Białorusią rolnicy podejrzewali, że dziki zarażone ASF mogły być do Polski ,,zaimportowane''. W pierwszych dniach po tamtych zdarzeniach w podobnym tonie wypowiadali się nawet przedstawiciele przemysłu mięsnego, którym ASF w Polsce zamknęło nie tylko rynek rosyjski, ale i rynki azjatyckie. Krzysztof Jurgiel, były już minister rolnictwa minionej zimy podejrzewał, że w oklice Warszawy wirus mógł być zawleczony celowo. 


Wykrycie wirusa ASF najpierw u dzików, a potem u świń na terenie Polski jest powodem ogromnych strat finansowych nie tylko dla wielkich hodowców, ale i dla drobnych rolników, którzy hodują dla siebie klika zwierząt. I choć służby weterynaryjne zapewniają, że mięso z trzody ubitej z obszarów objętych restrykcjami jest dla ludzi całkowicie bezpieczne, to jednak wyprodukowanie z niego konserw stało się kolejnym punktem zapalnym w Polsce.


Czy więc zdjęcie martwego dzika na drzewie to fejk czy czysta prawda? Może nasi czytelnicy potrafią odpowiedzieć na to pytanie. Jedno jest pewne - wśród rolników z Lubelszczyzny sprawa afrykańskiego pomoru świń wzbudza największe emocje... I trudno się dziwić.

 


Zdjęcie za zgodą profilu Kurów Lubelskie

 

 

kontakt1.jpg
Sergiusz Baar
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

POWIĄZANE TEMATY:dzik na drzewie
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO