CETA weszła w życie. Czy grozi nam zalew żywności GMO?

Od 21 września obowiązuje tymczasowe stosowanie umowy CETA czyli porozumienia handlowego między Unią Europejską a Kanadą.
Umowa otwiera nowe możliwości handlowe dla unijnych, w tym polskich przedsiębiorstw, ale eksperci wskazują również na szereg zagrożeń, jakie się z nią wiążą – także dla rolników.
Na razie CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) wchodzi w życie tymczasowo. W pełni i ostatecznie wejdzie w życie dopiero, gdy zostanie ratyfikowana przez wszystkie państwa członkowskie UE.
Ta umowa odzwierciedla oczekiwany przez nas obraz naszej polityki handlowej – jest to instrument na rzecz wzrostu gospodarczego, zapewniający korzyści europejskim przedsiębiorstwom i obywatelom, ale również narzędzie do wyrażania naszych wartości, wykorzystania możliwości płynących z globalizacji oraz kształtowania globalnych zasad handlowych – tłumaczy przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
A jakie są zagrożenia?
Najważniejszym jest możliwość zalania polskiego rynku żywnością GMO – genetycznie modyfikowaną. Kanada jest bowiem jednym z największych producentów żywności GMO na świecie. Rolnicy obawiają się także, że gdy do Polski dotrze tania żywność GMO, spadną ceny skupu i zyski z produkcji rolniczej będą mniejsze. Obawy dotyczą także wzmocnienia międzynarodowych korporacji zajmujących się produkcją i dystrybucją żywności kosztem rodzimych producentów.
W Kanadzie rolnicy mogą używać takich środków ochrony, jakie u nas są zabronione, trudno więc o zachowanie konkurencyjności – mówi Tadeusz Walczak, rolnik z Mazowsza. – Co prawda w naszych sklepach nie widziałem jeszcze kanadyjskiej żywności, ale na pewno nasza jest lepsza. Zyski rolników na produkcji zwierzęcej i roślinnej nie są wysokie i jeśli żywność będzie sprowadzana z Kanady w dużych ilościach i będzie znacznie tańsza od naszej, to może oznaczać problemy dla polskich rolników.
Kiedy i w jakiej formie umowa zostanie wprowadzona w życie na stałe ? Tego jeszcze nie wiemy, ale do sprawy będziemy wracać.
![]() |
Redakcja WDR
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|