KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
15 sierpnia 2018

Jak postępować przy ugryzieniu przez kleszcza?

Ugryzienia kleszczy to temat bardzo popularny i nieustannie pojawiający się w mediach. Często słyszymy i czytamy o boreliozie oraz kleszczowym zapaleniu mózgu jako powikłaniach po ugryzieniu kleszcza. Po zauważeniu pasożyta wbitego w skórę, szczególnie u dzieci pojawia się panika i strach o zdrowie. Jak zatem postępować po ugryzieniu i czy każdy taki incydent jest groźny?

W przypadku znalezienia kleszcza najważniejsza jest kolejność postępowania, zaczynamy od wyciągnięcia kleszcza i staramy się zdezynfekować miejsce po ugryzieniu. Następnie przez kilka tygodni trzeba oglądać skórę osoby ugryzionej.

Prawidłowe usuwanie kleszcza

Na temat usuwania kleszczy krąży wiele szkodliwych mitów. Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby kleszcza nie smarować żadnymi środkami – alkoholem czy olejem, które miały by spowodować jego uduszenie i samoistne odpadnięcie. Takie postępowanie spowoduje zwrócenie treści, którą kleszcz ma w przewodzie pokarmowym, co zwiększy ryzyko infekcji po ugryzieniu. Nie należy także kleszcza wykręcać, w ten sposób bowiem w skórze pozostanie jego głowa. Do usunięcia kleszcza używamy pęsety, najlepiej, aby była ona jak najmniej ostra, aby nie uszkodzić kleszcza podczas wyciągania.

Kleszcza powinniśmy usunąć jak najszybciej po jego zauważeniu, wraz z czasem wkłucia wzrasta ryzyko przeniesienia infekcji z kleszczy zarażonych boreliozą. Jedno z badań przeprowadzonych w tym zakresie wykazało, że ryzyko zainfekowania boreliozą przez zarażonego kleszcza w czasie pierwszych 24 godzin jest minimalne. Wzrasta natomiast do 12%  po 48 godzinach i 79 % po upływie 72 godzin. Kleszcza należy zatem usunąć natychmiast po zlokalizowaniu, dorosła samica kleszcza może pozostawać w skórze nawet 10-11 dni. 

Jak usunąć kleszcza?

Kleszcza należy chwycić pęsetą tuż przy skórze i wyciągnąć zdecydowanym ruchem, nie chwytamy kleszcza za odwłok, ponieważ spowoduje to jego rozerwanie. Jeśli podczas usuwania nie udało się oderwać całego kleszcza, trzeba spróbować ponownie pęsetą. Zagrożenie stanowi jedynie głowa kleszcza. W przypadku problemów z jej usunięciem można zastosować wyjałowioną igłę i spróbować postępować tak jak w przypadku wbicia drzazgi lub udać się do lekarza. W przypadku pozostawienia w skórze odnóży nie trzeba ich usuwać. 

Po oderwaniu kleszcza skórę należy natychmiast zdezynfekować najlepiej spirytusem salicylowym. Nie należy usuwać kleszcza rękami ani go rozgniatać, ponieważ może to również doprowadzić do infekcji. Osoba usuwająca kleszcza powinna dokładnie umyć ręce mydłem. 

Obserwacja miejsca po ugryzieniu

Miejsce po ugryzieniu kleszcza trzeba obserwować przez co najmniej miesiąc. W Polsce najczęstszą chorobą odkleszczową jest borelioza (w 2016 r. ponad 21 000 zachorowań). Wczesne objawy boreliozy to charakterystyczny rumień. Najczęściej pojawia się on w miejscu ugryzienia przez kleszcza, jednak może się również pojawić w innym, dowolnym miejscu na ciele. Rumień najczęściej obserwuje się kilka dni po ugryzieniu kleszcza, zwykle ma więcej niż 5 cm średnicy i ustępuje samoczynnie po upływie około 4 tygodni. 

Rumień może zmieniać swoje położenie na skórze, zaniknąć w jednym miejscu i pojawić się w innym, taki odczyn na skórze nazywamy rumieniem wędrującym. Odczyny na skórze pojawiają się u 30 do 80 % osób, które zapadły na boreliozę.
Inne objawy boreliozy to gorączka, bóle głowy, ciągłe zmęczenie, bóle stawów i mięśni oraz powiększenie węzłów chłonnych. Jeśli po ugryzieniu kleszcza pojawi się jakikolwiek z tych objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza, który zleci terapię antybiotykową. 

Kleszczowe zapalenie mózgu

Jest to druga pod względem częstości choroba przenoszona przez kleszcze (w 2016 r. w Polsce zostało zdiagnozowanych  284 pacjentów). Pierwsze objawy pojawiają się po około 10 dniach, są to gorączka, ból głowy, nudności, wymioty i sztywność karku. Objawy ustępują po kilkunastu dniach, jednak u około 75% pacjentów, po krótkim okresie poprawy, pojawia się bardzo wysoka gorączka, silne bóle głowy, wymioty, porażenie kończyn, a nawet śpiączka. Nie należy w żadnym wypadku lekceważyć już pierwszych objawów choroby. 

Jeśli nie mamy pewności co do pojawiających się objawów warto udać się do lekarza, można wykonać badania krwi, w celu wykrycia przeciwciał. Po zaobserwowaniu jakichkolwiek objawów nie należy jednak na własną rękę stosować antybiotyków, nie warto również przyjmować ich „na zapas” po ugryzieniu kleszcza. 

Kleszcz w domu 

Czasem zdarza się, że nie zauważymy kleszcza na skórze i znajdujemy najedzonego pasożyta już po odpadnięciu od skóry. W takim przypadku warto obserwować uważnie skórę wszystkich domowników i zwracać uwagę na niepokojące objawy, jak gorączka czy ból głowy. 

 

Choroby przenoszone przez kleszcze są poważnym zagrożeniem dla zdrowia, częstość ich występowania niestety szybko wzrasta. Warto więc wiedzieć jak prawidłowo postępować z ugryzieniami kleszczy. W przypadku ugryzienia nigdy nie należy bagatelizować jakichkolwiek objawów i udać się do lekarza w celu jak najszybszej diagnostyki oraz podjęcia leczenia. 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione