KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
22 sierpnia 2018

Najpiękniejszy wieniec dożynkowy powiatu konińskiego

Zapraszam do podziwiania dzieła Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Półwioska Starego w gminie Ślesin.

O tym, że Koła Gospodyń Wiejskich działają niezwykle prężnie na terenie całego kraju, nie trzeba nikogo przekonywać. Postanowiliśmy odwiedzić jedo z nich.

Ewa Apelacz, Ewelina Jakubowska-Michnik, Jadwiga Rybacka, Janina Lisiecka, Krystyna Borkowska, Jadwiga Krakowska, Marianna Ulatowska, Małgorzata Kuligowska i Halina Biesiada to Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Półwiosku Starym gm. Ślesin pow. koniński. Sa to wyjątkowo aktywne działaczki. Jak co roku postanowiły wziąć udział w gminnym i powiatowym konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Oto ich dzieło.  

 

 

Prace nad wieńcem rozpoczynają się od ustalenia wspólnej koncepcji. Czasami nie jest to łatwe, ale zawsze udaje nam się osiągnąć kompromis- mówi Pani Jadwiga Rybacka, skarbnik koła 

 

 

Każda z Pań otrzymuje zadanie skompletowania najpiękniejszych okazów konkretnego zboża, inne pracują nad konceptem graficznym. Następnie powstaje projekt na papierze, nad którym debatujemy i wspólnie dochodzimy do porozumienia- dodaje Pani Ewelina Jakubowska-Michnik

 

 

 

Najpierw powstaje konstrukcja, która następnie jest oplatana zbożami. W tym roku jest ich aż 7 rodzajów: pszenica, przenżyto, żyto, proso, len, jęczmień, owies. Wszystkie kwiaty zrobione są ręcznie. O kształcie wieńca decyduje tradycja. Ten nasz jest tradycyjny z elementami katolickimi. To bardzo ważny element tradycyjnego wieńca- mówi Pani Janina Lisiecka. 

 

 

Nasze koło w przyszłym roku obchodzić będzie 60-lecie istnienia. To już drugie pokolenie naszych działaczek. Chcemy angazować młode kobiety, żeby przekazywać im piękne, polskie wartości. I mimo, że nie jest to łatwe, to my się nie poddajemy - z nutą nostalgii mówi Pani Halina Biesiada- zastępczyni przewodniczącej koła. 

 

Jak mówią gospodynie- nie otrzymują żadnych pieniędzy na swoją działalność. Utrzymują się ze skromnych składek członkowskich oraz nagród, które zdobywają. Wszystkie środki przeznaczają na organizację i oprawę imprez okolicznościowych- spotkań opłatkowych, imprez dla dzieci czy festynów. 

 

 

Koło Gospodyń Wiejskich z Półwioska Starego od kilku lat zdobywa czołowe miejsca w konkursach na najpiękniejsze wieńce dożynkowe w gminie czy powiecie. W najbliższym czasie Panie wybierają się na dożynki wojewódzkie do Poznania. Mają nadzieję, że ich wieniec zdobędzie kolejne nagrody. 

 

Życzymy powodzenia! 

 

 

 

 

 

kontakt1.jpg Bartosz Woźniak
redaktor naczelny
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione