KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
25 sierpnia 2018

Co warto wiedzieć o operacji zaćmy? Zmiany w przepisach

W czerwcu  tego roku zaczęły w naszym kraju obowiązywać nowe przepisy dotyczące zabiegów usuwania zaćmy, nowe zasady dotyczą przede wszystkim kwalifikowania pacjentów do zabiegu. Warto sprawdzić, jak nowe prawo wpływa na czas oczekiwania na zabieg, na czym polega leczenie zaćmy i jak objawia się ta choroba.

Polska znajduje się na jednym z ostatnich miejsc w Europie, w rankingu określającym czas oczekiwania na operację zaćmy, w ostatnim czasie sytuacja się nieco poprawiła, jednak wciąż czas oczekiwania na leczenie jest zdecydowanie zbyt długi. Tym bardziej, że czas jest istotnym czynnikiem w tej chorobie. Im dłużej pacjent oczekuje na operację, tym choroba bardziej się rozwija, a zabieg i leczenie stają się bardziej skomplikowane i ryzykowne. Dlatego kolejki do zabiegu powinny być jak najkrótsze, co poprawi skuteczność leczenia zaćmy. 

Co to jest zaćma?

Zaćma zwana także kataraktą to częsta choroba oczu polegająca na postępującym zmętnieniu soczewki oka. Choroba jest wrodzona lub pojawia się w wieku starszym i jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Zaćma jest chorobą dotykającą soczewki, która bierze udział procesie widzenia. Soczewka jest przezroczystym elementem, przez który promienie światła dostają się do wnętrza oka. Zaćma to choroba powodująca powstawanie w obrębie soczewki zmętnień lub plamek, które utrudniają przedostawanie się promieni światła, stąd wpływają negatywnie na proces widzenia.

Osoba w początkowym stadium choroby odczuwa pogorszenie się ostrości wzroku. Zaćma jest chorobą stale rozwijającą się, stąd osoby chore skarżą się na coraz mniejszą ostrość widzenia, choroba rozwija się zwykle przez wiele lat, często pojawiającym się objawem jest widzenie aureoli wokół źródeł światła. Z czasem pojawiają się problemy z czytaniem, a także coraz bardziej zmniejszająca się ostrość widzenia, u niektórych chorych występuje także podwójne widzenie. Nieleczona zaćma prowadzi do całkowitego zmętnienia soczewki i częściowej lub całkowitej utraty wzroku. Często pacjenci widzą inaczej barwy, które stają się ciemniejsze, widzą także lepiej przy znacznym zachmurzeniu. 

Na czym polega leczenie zaćmy?

Zaćmę leczy się tylko operacyjnie, gdyż takie leczenie jest najbardziej skuteczne. Operacja polega na całkowitym usunięciu zmienionej chorobowo soczewki i zastąpieniu jej sztuczną. Procedura polega na nacięciu torebki wewnątrz, której znajduje się soczewka. Zmętniałą soczewkę rozbija się za pomocą ultradźwięków lub substancji chemicznych, a następnie wypłukuje. Najczęściej stosowaną metodą w naszym kraju jest jednocześnie najnowocześniejszy sposób, który polega na wykonaniu nacięcia długości 1,5 mm. Takie postępowanie skraca czas rekonwalescencji i zmniejsza potrzebę przebywania na oddziale szpitalnym po zabiegu. 

Jeszcze kilkanaście lat temu powszechne było usuwane soczewki dopiero po całkowitym zmętnieniu. W tej chwili takie leczenie nie jest praktykowane, pacjentom wydaje się skierowania niemal natychmiast po zdiagnozowaniu choroby. Duża ilość chorych spowodowała więc powstawanie ogromnych kolejek. Jeszcze do niedawna pacjenci byli kierowani na zabieg niezależnie od stopnia zaawansowania choroby, a w niektórych placówkach przeprowadzających leczenie kolejność zabiegów nie była uzależniona od stopnia zaawansowania u poszczególnych pacjentów. 

Nowe przepisy dotyczące operacji

Nowe zasady kwalifikacji do zabiegu wymuszają na placówkach przeprowadzających procedurę, ustalenie takiego harmonogramu zabiegów, aby w pierwszej kolejności operowani byli pacjenci z najbardziej zaawansowaną zaćmą. W praktyce szpitale zmuszone są organizować tzw. wizytę kwalifikacyjną, podczas której lekarz okulista ocenia jaki jest stopień zaawansowania choroby. Nowe przepisy nakazują także lekarzom kierującym na zabieg dołączenie do skierowania kopii badań, potwierdzających chorobę i jej zaawansowanie. 

Wizyta kwalifikująca powinna odbyć się nie później niż 30 dni od pierwszego zgłoszenia się pacjenta ze skierowaniem do placówki medycznej. Nowe przepisy wprowadzają także obowiązek przeprowadzenia wizyty pooperacyjnej, która musi odbyć się maksymalnie 28 dni po zabiegu. Dotąd takie wizyty były przeprowadzane najczęściej tylko w placówkach państwowych  i nie było to obowiązkowe. Często więc wizyty odbywały się w krótkim czasie po operacji, kiedy trudno jest ocenić efekty leczenia. Dalsze wizyty odbywały się już u okulisty w miejscu zamieszkania.

Obecnie sytuacja chorych cierpiących z powodu zaćmy systematycznie poprawia się, w 2017 roku przeprowadzono nieco ponad 4 tys. zabiegów (dane w przeliczeniu na 100 tys. osób po 65 roku życia). Co uplasowało Polskę w połowie europejskiej stawki. W roku 2018 limit zabiegów został ustalony na poziomie 5200 co na pewno znacząco poprawi sytuację. 

Zaćma to jedna z najczęściej występujących na świecie chorób oczu, większość chorych to osoby, które ukończyły 60 lat. Choroba negatywnie wpływa na komfort życia, dlatego szybkość leczenia jest niezmiernie ważna. Nie jest jeszcze jasne jak nowe przepisy wpłyną na szybkość przeprowadzania operacji, jednak ilość zabiegów ma się systematycznie zwiększać. 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione