Czy jest szansa na dofinansowanie do wapnowania gleb?

Większość gleb w Polsce to gleby kwaśne. Do podstawowych czynników wpływających na taki stan zaliczany jest klimat oraz rodzaj skały macierzystej, a w Polsce ponad 90% gleb wytworzyło się na kwaśnych skałach naniesionych przez lodowce. Jednym ze gorszych skutków zakwaszenia jest uwalnianie bardzo niebezpiecznych dla zdrowia ludzi metali ciężkich i tzw. glinu ruchomego. Na poprawę tego stanu ratunek jest tylko jeden - odkwaszenie gleby przez jej wapnowanie.
Jednak nie jest to sprawa tania, a wielu rolników pracuje na granicy opłacalności. Dlatego też od lat rolnicy i samorząd rolniczy postuluje, by był możliwy powrót do dofinansowywania wapnowania gleb z pieniędzy wojewódzkich i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, tak, jak działo się to przed laty.
Zdaniem rolników i naukowców wapnowanie jest zabiegiem, który służy także ochronie środowiska poprzez przywracanie naturalnej kwasowości gleby i sprzyja rozwojowi bogatej flory i fauny. Dlatego też kolejny raz zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą, o możliwość dofinansowania wapnowania przez NFOŚiGW.
Czy tym razem znajdą się na ten cel pieniądze, czy odpowiedź będzie taka jak co roku? - tego dowiemy się już niebawem.
![]() |
Sergiusz Baar
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|