Winogrono w domowej kosmetyce

Winogrono – właściwości dla zdrowia i urody
Winogrono to źródło magnezu, potasu, fosforu, cynku, jodu, wapnia, witamin z grupy A, B, C oraz flawonoidów, które walczą z wolnymi rodnikami. Tak bogaty skład ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Winogrona często są dla nas owocową przekąską, ale warto wykonać z nich również domowe kosmetyki naturalne.
Winogrono - jakie wybrać?
Mamy jasne i ciemne odmiany winogron – jedne i drugie są bardzo zdrowe, ale te ciemniejsze posiadają więcej flawonoidów, czyli naturalnych przeciwutleniaczy.
Winogrona w kosmetyce naturalnej
Witaminy i minerały, garbniki, flawonoidy oraz kwasy owocowe, jakie znajdziemy w winogronach, mają wyjątkowo dobroczynny wpływ na skórę – odżywiają ją, regenerują, nawilżają i chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Peeling z winogron
1-2 kiście winogron rozgniatamy, dodajemy łyżkę jogurtu naturalnego, łyżkę płatków owsianych i mieszamy. Winogronowy peeling wcieramy okrężnymi ruchami w skórę, po czym zmywamy letnią wodą.
Peeling II winogronowy
Rozgniecione winogrona można także połączyć z olejem z pestek winogron i cukrem (mniej więcej w równych proporcjach). Wcieramy w skórę i zmywamy letnią wodą. Taki peeling doskonale usunie martwy naskórek.
Maseczka z winogron
Garść rozgniecionych winogron (usuń z nich pestki) łączymy z łyżką miodu i 1 żółtkiem (ewentualnie można zagęścić lekko mąką ziemniaczaną). Maseczkę nakładamy na twarz na kwadrans, po czym zmywamy letnią wodą.
Więcej przepisów na maseczki z winogron znajdziesz TUTAJ.
Olej z pestek winogron – w kosmetyce
Bardzo popularnym dodatkiem do wielu kosmetyków jest olej z pestek winogron. Posiada on właściwości antyoksydacyjne, dlatego dobroczynnie wpływa na stan naszej skóry. Dzięki lekkiej, szybko wchłanialnej konsystencji stanowi świetny składnik kremów czy balsamów. Nawilża skórę, odżywia, regeneruje ją i łagodzi podrażnienia.
Jeśli macie winogrono w przydomowym ogródku, to korzystajcie :-) Jeśli nie, to zarówno do jedzenia, jak i sporządzania kosmetyków naturalnych najlepiej kupić takie z ekologicznej uprawy.
![]() |
Maria Has
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|