Geotermia - energia z wnętrza ziemi

Założenia te zakładają również decentralizację gospodarki energią i wprowadzenie tam, gdzie jest to możliwe z ekonomicznego i środowiskowego punktu widzenia, małych i ekologicznie bezpiecznych systemów energii cieplnej opartych o odnawialne źródła energii, w tym energii geotermalnej.
Naukowcy Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie stwierdzają, że z zasobów energii odnawialnej w Polsce, jedną z pierwszoplanowych ról w lokalnym i regionalnym bilansie nośników energii, może odegrać w najbliższej przyszłości energia pozyskiwana z wód geotermalnych. Wykorzystanie czystych ekologicznie zasobów energii geotermalnej jest realne i ekonomicznie uzasadnione dla wielu obszarów na Niżu Polskim, w Karpatach i Sudetach.
Geotermia jako najbardziej ekologiczne i perspektywiczne źródło energii cieplnej (a docelowo także elektrycznej) jest jednym z priorytetów NFOŚiGW skupionego na temacie walki ze smogiem i poprawą jakości powietrza.
Narodowy Fundusz wspiera geotermalne przedsięwzięcia w ramach trzech instrumentów finansowych: dwóch realizowanych z budżetu krajowego oraz jednego działania unijnego finansowanego z Funduszu Spójności (Narodowy Fundusz jest instytucją wdrażającą dla I i II oś priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020): Program priorytetowy NFOŚiGW pn. Geologia i górnictwo, Część 1) Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych; Program priorytetowy NFOŚiGW pn. Poprawa jakości powietrza, Część 1) Energetyczne wykorzystanie zasobów geotermalnych; Unijne poddziałanie 1.1.1 Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej.
Projekty geotermalne realizowane przez samorządy i wspierane przez NFOŚiGW to szansa na poprawę jakości powietrza. Przykładem dobrych praktyk w tym zakresie może być Gmina Szaflary, która niedawno ogłosiła przetarg na przeprowadzenie badań poprzedzających wykonanie najgłębszego w kraju odwiertu geotermalnego. Chodzi o badania sejsmiczne i magnetotelluryczne pod odwiert mający sięgać 5,2 km z możliwością pogłębienia do 7 km. Na takiej głębokości temperatura wody ma przekraczać 120 st. C. Pieniądze na ten cel pochodzą z realizowanego przez Narodowy Fundusz programu pn. Geologia i górnictwo, Część 1) Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych – mówi Sławomir Kmiecik, rzecznik prasowy NFOŚiGW
W ramach tego programu NFOŚiGW podpisał już umowy na wykonanie odwiertów geotermalnych w gminach Tomaszów Mazowiecki (dofinansowanie w wysokości 13,36 mln zł), Sochaczew (10,43 mln zł), Turek (14,04 mln zł), Sieradz (10,59 mln zł), Koło (22,15 mln zł), Szaflary (44,93 mln zł) i Lądek-Zdrój (18,78 mln zł). Najgłębszy odwiert zostanie zrealizowany w gminie Szaflary, a najpłytszy w gminie Sochaczew (ok. 1,4 km).
Źródło: NFOŚiGW
![]() |
Sergiusz Baar
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|