KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2018-09-20

Jak rozpoznać porażenie kukurydzy mikotoksynami?

Gdy lato jest wilgotne i ciepłe, a jesień także obfituje w wysokie temperatury i wysoką wilgotność, często kukurydza jest porażana przez choroby grzybowe z rodzaju Fusarium. W zasadzie nie ma możliwości, żeby temu zapobiec, ale można starać się to zagrożenie zminimalizować.

Mikotoksyny zwane są czasem także mykotoksynami, są to szkodliwe dla ludzi i zwierząt związki, które mogą doprowadzić w najlepszym wypadku do alergii, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci osoby lub zwierzęcia, które porażone ziarno zjadło. Z tego powodu normy w skupach określają maksymalne ilości mykotoksyn, które mogą znajdować się w skupowanym ziarnie kukurydzy.

Skąd się biorą mikotoksyny?

Kukurydza w czasie całej wegetacji jest często porażana przez grzyby z rodzaju Fusarium. Atakowane są najpierw łodygi, a w fazie dojrzewania także kolby. W kolbach dotkniętych fuzariozą może zostać nagromadzona duża ilość mykotoksyn, które - popularnie mówiąc - pomagają grzybom szybciej się rozprzestrzeniać i namnażać. Fuzarioza kolb i ziarna kukurydzy powoduje zniszczenie ziarniaków. Nie powoduje obniżki plonów, jednak znacząco obniża jakość ziarna i powoduje, że może być ono bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla drobiu i trzody chlewnej.

Widocznym objawem fuzariozy kolb jest grzybnia rozwijająca się na liściach okrywowych oraz na ziarniakach będących w fazie mlecznej, woskowej i pełnej dojrzałości. 

W przypadku silnego porażenia kolb zniszczeniu ulegają nawet liście okrywające kolbę. Częściej jednak objawy fuzariozy są widoczne dopiero po usunięciu zewnętrznych liści okrywających - dlatego też rolnik powinien monitorować plantację pod kątem sprawdzania, czy kolby są porażone grzybami.

Gdy grzybnia jest bardzo obfita - koloru białego, różowego lub lekko czerwonego,w zależności od gatunku grzyba, z licznymi sporodochiami, rozwijająca się na ziarniakach to znak, że kolba jest zaatakowana fuzariozą. Grzybnia przerasta ziarna oraz miąższ osadki kolby, który w efekcie zaczyna gnić. Porażone ziarniaki matowieją, zmieniają barwę na różowoczerwoną lub czerwonobrązową, a czasem nawet pękają i rozpadają się. 

Jeśli widzimy, że rośliny są podatne na wyleganie może to być znak że są porażone grzybami z rodzaju Fusariium. Może się okazać, że zbiór takich roślin kombajnem będzie niemożliwy. 

Jeśli na ziarniakach lub liściach okrywowych kolby widzimy grzybnię w kolorze białym, zielonym, szarym lub niebieskawym oznacza to, że oprócz grzybów z rodzaju Fusarium nasza uprawa porażona jest także innymi grzybami na przykład: z rodzaju Trichoderma, Penicillium i Trichothecium.

Porażenie kukurydzy grzybami z rodzaju Fusarium jest uwarunkowane predyspozycją rośliny, która jest najlepsza po osiągnięciu stanu dojrzałości fizjologicznej przez kukurydzę, a więc po obniżeniu zawartości cukru poniżej 20%. W Polsce zazwyczaj dzieje się tak we wrześniu. 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione