Dzika róża - czerwona multiwitamina
Niewiele roślin, bądź owoców może pochwalić się tak dużym stężeniem witaminy C co najzwyklejsza dzika róża, którą znajdziemy na obrzeżach lasów i różnego rodzaju nieużytkach. Najwartościowszym gatunkiem jest Rosa rugosa.
Owoce dzikiej róży
Owoce dzikiej róży zawierają dużo beta-karotenu, czyli prowitaminy A, która oprócz wpływania na zwiększenie odporności jest ceniona także w profilaktyce antynowotworowej. Na miano multiwitaminy dzika róża zasłużyła sobie także zawartością witamin z grupy B oraz P, K i E. Wyróżnia ją także wysoka zawartość składników mineralnych.
Jak skorzystać ze zdrowotnych walorów owoców dzikiej róży?
Zielarze sporządzają z niej wzmacniające herbatki i odwary. „Czerwona multiwitamina” świetnia sprawdza się także jako składnik przetworów domowych: konfitur, soków i przecierów.
Ojciec medycyny, Hipokrates, zalecał dziką różę zwłaszcza przy stanach zapalnych. Spożywanie owoców dzikiej róży pobudza przemianę materii, pomaga przy reumatyzmie, obniża gorączkę, poprawia krążenie, pomaga przy oparzeniach i dodaje organizmowi energii witalnej. Dzika różna znana jest także ze swojej skuteczności w walce z trapiącym niegdyś marynarzy szkorbutem. Jej spożycie zaleca się również kobietom w ciąży.
Różane płatki w aromaterapii
Korzystnie działanie mają także płatki róży, które wykorzystuje się w aromaterapii. Olejek różany działa antydepresyjnie i uspokajająco. Niestety jego wadą jest bardzo wysoka cena spowodowana tym, że aby otrzymać 1 kg olejku różanego potrzeba około 4 ton płatków…
Dzika róża świetnie sprawdza się również jako naturalny kosmetyk poprawiający kondycję skóry. Zawierające ją maseczki zalecane są osobom mającym problemy z suchą, zmęczoną cerą (często wiąże się to z niedoborem witaminy C). Owoce dzikiej róży stosowane wewnętrznie, w formie okładów czy też maseczek mogą w takich wypadkach pomóc.
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|