KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Neonikotynoidy działają - w zaprawionych plantacjach śmietki nie widać

Opublikowano 03.10.2018 r.
Rolnicy informują nas o tym, że wprowadzone w tym roku czasowe zezwolenie na stosowanie zapraw neonikotynoidowych w rzepaku przynosi efekty. 

Na plantacji rzepaku nie widać śladów żerowania śmietki i to jest bardzo pocieszająca dla nas wiadomość - powiedział nam Michał Kowal, rolnik z woj. łódzkiego. - Może więc w tym roku nie będzie problemów z przezimowaniem rzepaku, a plony w przyszłym roku będą naprawdę dobre.

Od kilku lat w Polsce obowiązywał zakaz stosowania zapraw neonikotynoidowych. Nie ma innego odpowiednika w ochronie roślin, aby ochronić plantację rzepaku przed śmietką. W tym roku minister Ardanowski wyraził zgodę na czasowe stosowanie zapraw z neonikotynoidami. Zdaniem rolników - efekty na razie są dobre.

Śmietka kapuściana jest stosunkowo nowym szkodnikiem na polskich ziemiach. Przez to, że poza nikotynoidami nie ma środków zwalczających śmietkę, przez kilka lat zdążyła rozpowszechnić się w całej Polsce. I choć ostatnie zimy nie obfitowały w długie okresy mrozów bez przykrywy śnieżnej, to praktycznie każdorazowo pojawiały się problemy z przezimowaniem rzepaku. Niektórzy naukowcy mówili, że spowodowane to było nie tylko przez mróz, ale także przez podgryzione przez śmietkę kapuścianą korzenie.

Będzie okazja sprawdzić, czy rzeczywiście kłopoty z przezimowaniem plantacji spowodowane były przez mróz i żerowanie śmietki - powiedział nam Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Na razie tegoroczny rzepak wygląda bardzo dobrze. Radzę tylko zwrócić uwagę na samosiejki na terenach upraw z ubiegłego sezonu. Nasiona nie były zaprawiane, a samosiejki są znakomitym miejscem do przezimowania szkodników.

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO