Co rolnik musi mieć w telefonie - aplikacje rolnicze na smartfona
Większość dostępnych aplikacji mobilnych jest bezpłatna. Prezentowane aplikacje charakteryzują się łatwością obsługi, przejrzystością, a zawarte w nich informacje i kalkulatory są na bieżąco aktualizowane. Stanowią one przydatny element ułatwiający zarządzanie i planowanie w gospodarstwie.
Lista najciekawszych i polecanych aplikacji mobilnych
- e-pole
Poświęcona stosowaniu środków ochrony roślin w uprawach rolniczych, warzywniczych i sadowniczych. Ma różne funkcje, np.: atlas chwastów, ofertę wszystkich środków ochrony w odniesieniu do konkretnej uprawy ułożonych wg alfabetu. Można wybrać uprawę oraz gatunek chwastu, jaki w danej uprawie występuje. Poniżej wybranego chwastu pojawia się zalecany do zwalczania preparat chemiczny. Warto podkreślić, że aplikacja oferuje funkcję opisu środków ochrony roślin, listę zwalczanych chorób, chwastów i szkodników, zalecane dawki i następstwa roślin oraz zdjęcia patogenów. Aplikacja zawiera również etykiety każdego z produktów.
- Agro-alarm
Ma liczne funkcje, takie jak: kalkulator środków chemicznych (oblicza dawki i stężenie środka oraz potrzebną ilość cieczy roboczej), notatnik rolnika (ewidencjonowanie prac agrotechnicznych, zabiegów chemicznych, nawożenia, faz rozwojowych roślin), wiadomości rolnicze (aktualności dotyczące nawożenia, ochrony upraw oraz nowych odmian roślin), komunikaty sadownicze i warzywnicze (powiadomienia o zagrożeniach dla upraw). Podczas instalacji, można wybrać uprawy, które nas interesują z bardzo obszernej listy roślin polowych, warzywniczych i sadowniczych.
- Agrobase
Pozwala zidentyfikować chwasty, choroby i szkodniki w uprawach, przeanalizować wydatki na środki ochrony roślin. Wybierając pestycyd można użyć kalkulatora, który wyliczy odpowiednią dawkę preparatu. Aplikacja zawiera dokładne zdjęcia i opisy środków, chorób, chwastów i szkodników oraz etykiety produktów. Ma też funkcje zarządzania hodowlą zwierząt.
- 365 FarmNet
Program do zarządzania całym procesem produkcji w gospodarstwie. Funkcje aplikacji to: ogólne zarządzanie inwentarzem, podstawowe informacje o pogodzie, graficzna mapa gospodarstwa rolnego, interaktywny kalendarz roczny. Rolnik może prowadzić pełną dokumentację swojego gospodarstwa: od karty pola, rejestru pasz, rejestru zabiegów środkami ochrony roślin po informacje o nawożeniu i bieżącym zbiorze nasion. Po rejestracji na stronie można korzystać z usługi mapowania pól. Dostępna jest wersja darmowa z ograniczeniami do niektórych funkcji oraz pełna wersja płatna. Ciekawą opcją jest analiza wpisanych przez rolnika danych, np. program sprawdza czy na danym polu nie przekroczyliśmy dawki azotu zgodniej z obowiązującymi przepisami. Program zawiera dodatkowo moduł „Bydło” ułatwiający zarządzanie stadem, m.in.: rejestr inseminacji, rejestr kontroli wycieleń, automatyczne tworzenie dziennika każdego zwierzęcia i inne.
- Próbnik gleby
Aplikacja wymagająca GPS, przeznaczona do precyzyjnego rolnictwa, zapewniająca dokładne oznaczenie pobieranych próbek gleby w gospodarstwie. Jej działanie polega na zaznaczaniu miejsca na mapie i indeksowaniu go oznaczeniem próbki pobranej gleby.
- Program ochrony sadów
Aplikacja firmy Plantpress, jest to katalog fungicydów i zoocydów zarejestrowanych do ochrony roślin sadowniczych. Po wybraniu gatunku i fazy rozwojowej drzew (np. faza różowego pąka, przy czym sugerowana aktualna faza jest podświetlona), a następnie choroby lub szkodnika, zostanie wyświetlony alfabetyczny spis zarejestrowanych środków ochrony wraz z dawkami oraz informacjami dodatkowymi.
- Mieszanie środków ochrony
Elektroniczna tabela mieszania środków ochrony, która podpowiada, czy wybrane preparaty można ze sobą mieszać, czy jest to niewskazane dla danych substancji aktywnych.
- Kalkulator zakwaszania
Ułatwia obliczenia prawidłowego stosowania kwasów w celu zmiany pH pożywki stosowanej w uprawach z systemem nawadniania. Pozwala na określenie dawki kwasu azotowego lub fosforowego w zbiornikach pożywki w systemach z dozownikiem proporcjonalnym. Kalkulator wylicza ilość wprowadzonego z kwasem pierwiastka (P lub N) do podłoża.
Instalowanie aplikacji
Aplikacje pobieramy z różnych źródeł, w zależności od oprogramowania systemowego naszego telefonu Dla systemu Android aplikacje znajdziemy w Sklepie Play (Google Play), dla iOS – w App Store, natomiast przy systemie Windows – w sklepie Windows Phone. Aplikacje można pobierać także ze stron internetowych producentów.
Ewelina Oleczek-Stępka
Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach
Jeden z 16 Ośrodków Doradztwa Rolniczego w kraju. Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach realizuje na obszarach wiejskich województwa łódzkiego zadania z zakresu doradztwa rolniczego. Podstawowym zadaniem Ośrodka jest doradztwo rolnicze, obejmujące działania w zakresie rolnictwa, rozwoju wsi, rynków rolnych oraz wiejskiego gospodarstwa domowego, mającego na celu poprawę poziomu dochodów rolniczych oraz podnoszenie konkurencyjności rynkowej gospodarstw rolnych, wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, a także podnoszenie poziomu kwalifikacji zawodowych rolników i innych mieszkańców obszarów wiejskich.
|