Nawozy naturalne po nowemu

A jednak nie zawsze lubimy stosować nawozy naturalne - główną przyczyną jest zapach. Jednak pomimo zapachu warto jeszcze rozważyć użycie obornika, gnojowicy i gnojówki.
W tym roku zostały zmienione terminy stosowania nawozów naturalnych. Rozporządzenie Rady Ministrów związane z zanieczyszczeniem wód azotanami uregulowało sprawę tak, że jesienią nawozy naturalne stałe np. obornik na gruntach ornych można podawać do 31 października, ale już w uprawach trwałych, wieloletnich i na trwałych użytkach zielonych do 30 listopada.
Nawozów płynnych na gruntach ornych już nie możemy stosować. Możliwość ustawowa skończyła się w dniu 20 października. Jednak są od tej reguły odstępstwa. Załącznik 3 do programu anty azotanowego wskazuje listę gmin, w których nawozy płynne można stosować na gruntach ornych do 25 października.
Przy stosowaniu nawozów naturalnych płynnych i mineralnych azotowych w uprawach trwałych, wieloletnich i na trwałych użytkach zielonych, obowiązującym terminem aplikacji jest koniec października.
Ustawodawca przewidział jednakże i tu odstępstwa dla stosowania nawozów na gruntach ornych w uprawach po późno zbieranych: burakach cukrowych, kukurydzy i przedplonach. Jednak w tym wypadku należy udokumentować termin zbioru i wszystkie sprawy związane z podaniem nawozu.
Warto jeszcze dodać, że ze względu na tegoroczne anomalie pogodowe Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowała do ministra rolnictwa o możliwość zastosowania nawozów naturalnych płynnych i stałych do końca listopada na niezamarzniętą glebę.
Rozporządzenie wraz z wykazami gmin można znaleźć TUTAJ
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|