KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
3 listopada 2018

Sposoby na jesienną depresję - kilka ważnych rad

Krótsze i pochmurne dni, a do tego deszcz, chłód i długie jesienne wieczory. Wraz z nastaniem nowej pory roku może pogorszyć się nasz nastrój i samopoczucie. Jak nie dać się jesiennej depresji? 

 

Dieta, która pozytywnie nastroi!

W tym trudnym okresie dla naszego organizmu i samopoczucia zdecydowanie lepiej smakują tradycyjne dania polskiej kuchni, czyli bigos czy tłuste mięso. Niestety, bardzo często słodycze traktujemy jako nagrodę w momentach złego samopoczucia. Jednak nie tędy droga. Bo taka dieta, spożywana przez najbliższe miesiące jesieni i zimy, może poskutkować dodatkowymi kilogramami.

Zatem co jeść, aby dobrze czuć się jesienią? Otóż raczej większość osób tego nie wie, ale za melancholijny nastrój odpowiada niedobór kwasów tłuszczowych omega-3. Znajdziesz je w orzechach, zielonych warzywach i tłustych rybach. Nie zapomnij o spożywaniu cytrusów, bananów, mleka, soi czy roślin strączkowych. Poza tym wybieraj pełnoziarniste kasze, chleb i ryż. To produkty spożywcze o niskim indeksie glikemicznym, które nie będą przyczyniały się do uczucia głodu czy senności. Zapomnij o pustych kaloriach, kolorowych napojach, tłustych daniach i śmieciowym jedzeniu. Najlepsze będą posiłki przygotowywane w domu.


Jesienna aktywność fizyczna

Pogoda za oknem nie nastraja do wychodzenia na zewnątrz. I właśnie to jest jedną z najgorszych rzeczy, jaką czynimy swojemu organizmowi w okresie jesieni i zimy. Znajdź aktywność fizyczną, która będzie sprawiać Ci radość. Już regularne, codzienne spacery korzystnie wpłyną na Twój organizm. Nie tylko dotlenią mózg, ale również odstresują, oczyszczą umysł, wzmocnią odporność i dodadzą energii. Ale możesz zaplanować także regularne wizyty na siłowni, umówić się ze znajomymi na spacery nordic walking czy wykupić karnet na fitness.


Znajdź nowe hobby!

Jeśli nie chcesz się nudzić w długie jesienne wieczory, to poszukaj w sobie pasji, które chciałabyś odkrywać. Może od dawna interesowała Cię joga albo marzysz o tym, by umieć szydełkować? Przeczytaj lektury, które od dawna zalegają na półce. Zdobądź nowe umiejętności, zapisz się na kurs nowego języka czy zdrowego gotowania.


Czytaj pozytywnie nastrajające książki

Półki bibliotek i księgarni wypełnia mnóstwo książek o pozytywnym nastawieniu, które podnoszą na duchu. Warto sięgnąć po takie motywujące książki na jesień. To najczęściej poradniki, wypełnione nie tylko przykładami i podpowiedziami, ale również zadaniami do wykonania, które warto wprowadzić w życie.


Nie bądź sam/a!

Najgorsze, co możesz zrobić, to zamknąć się na innych. Pozostać w czterech ścianach. Każda osoba powinna mieć przyjaciela, któremu zawsze może się wyżalić. Fantastycznym pomysłem jest wspólne spędzanie jesiennych wieczorów ze znajomymi.


Wybierz się na spacer i podziwiaj piękno jesiennej przyrody

Postaraj się dostrzec zjawiskowość tej pory roku. Widziałaś jesienne wschody i zachody słońca? Są urokliwe, malują niezwykłe pejzaże na niebie. Często w kolorach pomarańczu i różu. Poza tym jesienne dni, które budzą się do życia, jeszcze spowite mgłą, są prawdziwym arcydziełem. A lasy i parki? Wybierz się do najbliższego i obserwuj fenomen jesiennych barw. Dostrzeż niebywałe, przebarwiające się liście w kolorach żółci i pomarańczy.


Korzystaj z jesiennych promieni słońca!

Dla naszego dobrego samopoczucia niezbędna jest witamina D. Mimo iż jesienią słońca mamy zdecydowanie mniej, to warto w miarę możliwości korzystać z jego dobroczynnych promieni. Nawet jeśli w ciągu tygodnia nie mamy możliwości, by wybrać się na spacer w blasku jesiennego słońca, to zawsze można zaplanować taką formę relaksu na weekend.

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione