KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?
2018-11-09

Czy grzybiarze przenoszą ASF?

Trudna sytuacja na rynku trzody chlewnej i jednocześnie wysokie wymagania związane z bioasekuracją powodują, że rolnicy szukają na własną rękę przyczyn rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. 

Wśród czynników, które mogą przenosić wirusa upatrują wszystkich, którzy wchodzą do lasu, a jesienią - szczególnie często - są to grzybiarze.

Grzybiarza nie obowiązuje żadna bioasekuracja - mówi Karol Stemplewski z woj. lubelskiego. - Chodzi gdzie chce, nie musi dezynfekować butów, ani opon samochodu czy roweru, którymi wjeżdża do lasu. Skoro od rolników wymaga się przestrzegania wszystkich zaleceń bioasekuracyjnych, dlaczego nie obowiązują one wszystkich osób poruszających się po terenach wiejskich, a więc i po lasach. Skoro inspekcja weterynaryjna uważa, że na podeszwach butów można wnieść wirusa do chlewni, to również w ten sam sposób można przenieść wirusa w lesie lub na polu z miejsca na miejsce.


Choć jesienią doniesień o ASF jest mniej, to jednak Główny Lekarzy Weterynarii poinformował o kolejnych 25 przypadkach u dzików. Warto odnotować fakt, że ASF przybliżył się do granicy województwa mazowieckiego z województwem świętokrzyskim. 

 

 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione
Partnerzy
  • MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
  • ODR Bratoszewice
  • Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
  • KOWR
  • WDR