KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?
2018-11-09

Bałtyk umiera?! Rybacy żądają zmian

Rybacy i wędkarze alarmują – Bałtyk jest w katastrofalnym stanie! Ryb jest mało i właściwie nie nadają się do połowu. Przed budynkiem Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni protestowało kilkadziesiąt osób, domagając się podjęcia działań i uratowania przemysłu rybnego. 

Przed budynkiem Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni zgromadziło się kilkudziesięciu wędkarzy i rybaków. Ich protest miał być wyrazem niezadowolenia dla ustalenia kwot połowowych na 2019 rok. Dodajmy, kwot dużo wyższych od tych, które rekomendowali naukowcy i Międzynarodowa Rada Badań Morza. Według rybaków doprowadzi to do dalszej degradacji Bałtyku. 

Rybacy twierdzą, że topniejąca populacja dorsza bałtyckiego spowodowana jest nadmiernymi połowami paszowymi. Malejąca liczba ryb w Morzu Bałtyckim zagrażać ma nie tylko opłacalności połowów, ale także całemu ekosystemowi morskiemu.

Protestujący rybacy przynieśli ze sobą złowione dorsze, pokazywali jak ryby są słabe i chore, a tym samym nie nadają się do jedzenia. 

Rybacy domagają się korekty unijnego rozporządzenia, na mocy którego przyznawane są środki pomocowe w rejonie Morza Bałtyckiego. Poza tym chcą znaczącego zmniejszenia limitów połowowych na Bałtyku lub nawet wprowadzenia wieloletniego całkowitego zakazu połowu przemysłowego.

Pismo w sprawie oczekiwań polskich rybaków przedstawiono Morskiemu Instytutowi Rybackiemu w Gdyni, wysłano je też do unijnego Komisarza ds. Rybołówstwa. 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione
Partnerzy
  • ODR Bratoszewice
  • MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
  • Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
  • KOWR
  • WDR