KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2018-11-19

Ceny mleka w proszku rekordowo niskie

Ceny mleka w proszku są obecnie najniższe od 15 lat. Mleczarze są zaniepokojeni i alarmują do Komisji Europejskiej o jak najszybsze pozbycie się zapasów z unijnych magazynów.

Tymczasem według Brukseli sytuacja się poprawia, poza tym w Unii rosną ceny mleka surowego. Komisja Europejska podaje, że połowa unijnych zapasów odtłuszczonego mleka w proszku już została upłynniona na rynku. Mowa o surowcu skupowanym w ramach interwencji od 2015 r. W magazynach było wtedy ponad 380 tys. ton mleka w proszku. Od tego czasu stopniowo Komisja pozbywa się zapasów umieszczając mleko na rynku wewnętrznym. Tydzień temu sprzedano kolejną partię -  30 tys. ton. Jednak zdaniem mleczarzy, wszystko dzieje się zbyt wolno, a w dodatku psuje wewnętrzny rynek. 

Mleczarnie w Polsce za kilogram masła otrzymują teraz około 18 zł. Przypominamy, że rok temu stawki przekraczały 20 zł. Mimo spadków, to nadal dobra cena, która pozwala utrzymać ceny skupu mleka płacone rolnikom na przyzwoitym poziomie – około 1,30 zł. Rynek krajowy stabilizuje także eksport. 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione