Koniec miodowego sezonu w eksperymentalnej pasiece w Toruniu

W tym roku, w naszej eksperymentalnej pasiece w Toruniu pracowało pięć pszczelich rodzin - informuje Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Zapewniamy im fachową opiekę i doskonałe warunki, w tym, specjalne uprawy roślin miododajnych.
Dla pasieki w mieście mijający sezon nie był łatwy – wysokie temperatury i susza spowodowały przyspieszoną wegetację roślin, a także wyjątkowo krótki okres ich kwitnienia. Dla pszczół oznaczało to obfitość i mnóstwo pracy.
Zdaniem specjalistów, pod wieloma względami pszczoły w mieście mają lepsze warunki życia i pracy niż ich wiejskie siostry. Środowisko miejskie oferuje im większą różnorodność roślinności, a przez to również dłuższy okres dostępu do źródła pyłków i nektaru - kwiatów drzew, krzewów, bylin i roślin jednorocznych oraz chwastów. Są też dowody na lepszą przyżywalność pszczół bytujących w mieście w porównaniu z tymi na terenach rolniczych. Wiąże się to m.in. z mniejszym zagrożeniem, jakie dla pszczół stwarza nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin - informuje GIORIN.
Pszczoły w toruńskiej pasiece stanowią dowód na to, że miasto jest dla nich dobrym miejscem do życia i pracy. Oprócz zapylonych milionów roślin, efektem ich ciężkiej pracy jest miód, którego obfity zbiór w tym roku wyniósł ponad 17 kg z jednego ula!
O tym, że nasz miejski miód jest doskonałej jakości, świadczą wyniki tegorocznych badań laboratoryjnych, przeprowadzone w Centralnym Laboratorium GIORiN. Wyniki analiz z zastosowaniem czułych technik tj. chromatografii gazowej i cieczowej oraz metody podwójnej spektrofotometrii pokazują, że miód nie zawiera nawet śladowych ilości żadnego spośród 209 związków – substancji czynnych najczęściej stosowanych środków ochrony roślin - zachwala GIORIN.
Źródło: GIORIN
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|