Czy zapanowaliśmy nad ASF w Polsce?
Ustalanie zasad regionalizacji w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium niektórych Państw Członkowskich Unii Europejskiej odbywa się w gronie wszystkich Państw Członkowskich wraz z udziałem Komisji Europejskiej.
W związku ze spełnieniem niezbędnych wymogów, strona polska przed posiedzeniem Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, które odbyło się w połowie października br., przedłożyła Komisji Europejskiej propozycję zmiany regionalizacji i zniesienia niektórych obszarów objętych restrykcjami. Podczas głosowania nasza propozycja została zaakceptowana, w następstwie czego około 60 gmin zostało uwolnionych z ograniczeń i już następuje w nich odtwarzanie produkcji.
W połowie listopada Główny Lekarz Weterynarii przekazał do Komisji Europejskiej wykaz kolejnych obszarów zagrożonych wraz z wnioskiem o uchylenie w nich dotychczas obowiązujących restrykcji i przywrócenie tym terenom statusu obszarów objętych ograniczeniami lub obszarów ochronnych. Ostateczna decyzja w tym zakresie zostanie podjęta przez Komisję Europejską po analizie wniosku.
Wniosek dotyczy gmin w województwach: lubelskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i podkarpackim.
Zniesienie obszarów zagrożenia wiąże się z liberalizacją ograniczeń dotyczących możliwości przemieszczania wszystkich świń, jak również mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
ul. Wpólna 20
00--930 Warszawa
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|