Czy materiał siewny kwalifikowany jest lepszy od własnego?

Jak ważne dla plonu jest wysianie odpowiednich nasion, najlepiej wiedzą sami rolnicy.
Nasiona z własnej produkcji miały gorszy plon, dlatego staram się zaopatrywać w ziarno do tego przystosowane – podpowiedział nam rolnik z Kujaw, który w tym roku uprawiał kukurydzę.
W Polsce około 20% rolników zaopatruje się w materiał kwalifikowany. Dla porównania we Włoszech czy w Irlandii jest to 90% farmerów. W naszym kraju jeszcze większość rolników materiał produkuje sama lub kupuje od innych gospodarzy.
By mieć pewność otrzymania nasion wysokiej jakości, a później także dopłat do zużytego materiału należy kupować go w odpowiednim miejscu. Chodzi o punkty, które są wpisane do ewidencji prowadzonej przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Zakupy na targowiskach czy z innych nieznanych źródeł nie gwarantują, że dany materiał jest materiałem siewnym.
Przypominamy, że sprzedażą materiału kwalifikowanego mogą zajmować się przedsiębiorcy lub rolnicy wpisani do rejestru Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Roślin. Opakowania z nasionami powinny być szczelnie zamknięte z etykietą urzędową lub przedsiębiorcy. Kwalifikowany materiał siewny to taki, który przeszedł pozytywną ocenę polową i laboratoryjną. Spełnia także wymagania klimatyczne i glebowe dla danego regionu.
Zawsze należy żądać też dokumentu potwierdzenia zakupu – niezbędnego przy składaniu reklamacji oraz wniosku o dotacje.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|