Młóto browarniane - na ile warto je stosować w żywieniu bydła?
Młóto browarniane to surowiec odpadowy zawierający dużą ilość wody (ok. 75%), powstający w trakcie odfiltrowywania zacieru w produkcji piwa. Młóto ma wygląd rozdrobnionej zbożowej kaszy i zapach świeżego chleba. Do skarmiania dla zwierząt hodowlanych nadaje się głównie młóto odpadowe z produkcji piw typu pils. Natomiast młóto z wytwarzania piw ciemnych i tzw. Lagerów jest niesmaczne i niechętnie jedzone przez zwierzęta. Do niedawna ten produkt uboczny przemysłu browarnianego uważano za problematyczny i nie do wykorzystania. Wszystko zmienił jednak fakt wykonania analizy chemicznej która pokazała, że jest to bardzo dobra białkowa pasza treściwa. Od kilku lat młóto używa się więc głównie w żywieniu bydła i trzody chlewnej.
Dlaczego warto stosować młóto browarniane w żywieniu bydła?
Młóto świeże zawiera dużo wody (ok. 75%) i szybko się psuje, dlatego świeże na skarmiać tylko max 2-3 dni. Można je też zakiszać, co umożliwia dłuższe składowanie w pryzmach. Mimo dużej ilości wody, młóto browarniane stanowi dobry dodatek białkowy w żywieniu bydła i świń, obniżający koszty produkcji mleka i mięsa. Poprawia smakowitość paszy, więc bydło chętnie je zjada, co z kolei zwiększa pobór pokarmu. Ponadto, młóto jest bogate w sole mineralne (mikro- i makro-), wit. z grupy B, A i E oraz wspomniane białko, które jest tylko w 45% rozpuszczalne w żwaczu, co korzystnie obniża mocznik w mleku. Niewchłanialna w żwaczu reszta białka idzie natomiast do jelita cienkiego, gdzie jest już rozpuszczalna w 85% i stanowi bardzo wartościową paszę białkową. Specjaliści twierdzą, że „kto nie daje bydłu młóta, ten nie ma mleka”, bo odstawienie go z krowiej diety obniża ilość mleka o ok. 10%.
Młóto browarniane w żywieniu bydła – na co uważać i jak dawkować?
Lepiej nie podawać młóta świeżego, bo wywołuje to biegunki i inne problemy gastryczne. Ważna jest też dawka, jaką trzeba skarmiać. Za maksymalną dawkę świeżego młóta dla krów dojnych uznaje się 6-8 kg, przy czym: cielętom podajemy max do 2-5 kg, krowom mlecznym do 6-8 kg (jednak krowy zasuszone w ogóle nie powinny być nim karmione), a opasom do 2-3 kg na każde 100 kg masy ciała (pokrywa to zapotrzebowanie na białko w 30% na początku opasu i w 60% na jego koniec). Młóta podsuszonego należy podawać jeszcze mniej o ok. 30%. Przekraczanie zalecanych dawek, szczególnie długotrwale za wysokie dawkowanie młóta browarnianego w żywieniu bydła, obniża poziom tłuszczu w mleku, wskaźniki płodności i zdrowotność krów w stadzie, wywołuje problemy w okresie okołoporodowym. Młóto najlepiej podawać wraz z: kukurydzą i kiszonką z traw, czy z roślinami motylkowymi.
Gdzie kupić młóto?
W prasie i Internecie znajdziemy wiele ogłoszeń firm oferujących sprzedaż młóta. Warto też poradzić się rolników, którzy już stosują młóto browarniane w żywieniu bydła. Obecnie dodatki paszowe z młótem są już dostępne na rynku prosto od producentów. Specjaliści radzą, by młóto paszowe kupować właśnie bezpośrednio od nich. Uwaga jednak, bo polska Kompania Piwowarska i należące do niej browary nie prowadzą sprzedaży młóta odbiorcom indywidualnym, lecz jedynie firmom w przetargach. Jest też możliwość stałych dostaw młóta na terenie całego kraju. Wybierając firmę sprzedawcę i dostawcę, należy zwrócić uwagę na jego możliwości transportowe (specjalistyczne samochody) oraz numer i zezwolenie od Pow. Lekarza Wet. (spełnianie kryteriów dla koncernów paszowych).
Młóto browarniane w żywieniu bydła – logistyka magazynowa
Większość młóta (ok. 70% całej produkcji) wyrabia się w sezonie wiosenno-letnim, a resztę zimą. Hodowca powinien więc posiadać możliwość robienia jego zapasów. Opłacalne jest np. kupno młóta latem i zakiszanie go na zimę. Można też podpisać z producentem długoterminową umowę na jego regularne dostawy. Bez umowy na stałe dostawy, zimą ceny młóta rosną i często bywa spadek jego podaży.
Młóto browarniane w żywieniu bydła – sposób przechowywania
Aby zachować wszystkie walory odżywcze, młóto paszowe musi być odpowiednio magazynowane. Jest produktem łatwo się psującym, więc świeże trzeba skarmiać w ciągu kilku dni od zakupu, lub konserwować je metodami:
• suszenie do wilgotności ok. 13% i przechowywanie w silosach lub opakowaniach Big Bagi – rozwiązanie najbezpieczniejsze;
• zakiszanie w rękawach lub belach cylindrycznych – najdroższy lecz najbezpieczniejszy sposób (straty jedynie 5%), najlepsze warunki beztlenowe do fermentacji, doskonały jakościowo produkt. Można zwiększyć suchą masę dodając otręby i suche wysłodki (100 kg/1 t młóta);
• trzymanie zakiszonego młóta w pryzmach i silosach poziomych.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|