KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
 • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
 • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
 • Narodowy Instytut Wolności
 • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
 • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Jak wybrać choinkę na Święta?

Opublikowano 13.12.2018 r.
Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez pięknie przystrojonej choinki. To ona pomaga stworzyć wyjątkową atmosferę, cieszy i tych najmłodszych i tych starszych członków rodziny. Zwyczaj ubierania świątecznego drzewka to wspaniała tradycja. Jedni decydują się na choinki pod sam sufit, inni wolą te dużo mniejsze i skromniejsze drzewka. Co roku jednak wiele osób ma poważny dylemat – czy zdecydować się na żywą, czy sztuczną choinkę. Sprawdźmy zatem, jak wybrać idealne dla nas świąteczne drzewko.

Prawdziwa czy sztuczna choinka? 

To poważny dylemat - ale też kwestia bardzo indywidualna. Jeśli masz miejsce w domu i chcesz poczuć prawdziwą atmosferę Świąt z pięknym, leśnym zapachem drzewka, zdecyduj się na prawdziwą choinkę. Z kolei osoby, które mają małe mieszkania i np. wyjeżdżają na okres Świąt pewnie wybiorą sztuczną ozdobę. 

 • Sztuczne choinki

Co prawda są coraz piękniejsze i lepiej wykonane, niektóre z nich wyglądają niemal jak prawdziwe, ale... tu pewnie kończą się ich zalety.  Dodajmy jeszcze jedną - to wygodne rozwiązanie – chociażby, dlatego że taka choinka nie będzie gubiła igieł. Nie ma jednak tyle uroku i pięknego zapachu jak żywe drzewko. Warto jednak dodać, że sztuczne drzewko wykonane jest z surowców nieodnawialnych, dlatego nie jest to wersja eko. Po wyrzuceniu może rozkładać się nawet kilkaset lat. Poza tym sztuczną choinkę „przed sezonem” trzeba dokładnie umyć i odkurzyć. A w przeciągu całego roku mieć miejsce na jej przechowywanie.

 • Żywe choinki cięte

Pamiętajmy, aby kupić tylko drzewko z legalnego źródła - plantacji lub od Nadleśnictw, które przygotowują specjalne oferty świąteczne. Wtedy sami wybieracie sobie drzewko, które jest przy was ścinane. Macie też pewność, że jest świeże. Jeśli zdecydujecie się na zakup już ściętej choinki, pamiętajcie o kilku zasadach:

 • tutaj nie masz gwarancji, że drzewko jest świeże, dlatego dotknij gałązek, jeśli igły będą się osypywać, nie kupuj go,
 • kupuj choinkę w świetle dziennym, 
 • zmierz choinkę, niektórzy sprzedawcy niestety oszukują.

Prawdziwa choinka oprócz tego, że ma piękny, leśny zapach jest też wersją ekologiczną. Po wyrzuceniu szybko się rozkłada. Jeśli planujemy przesadzić później drzewko do ogrodu, to warto kupić choinkę w donicy.

Jakie drzewko wybrać?

Świerk pospolity lub kłujący

To zdecydowanie najpopularniejsze drzewko choinkowe. Ma stożkowy kształt, dlatego wygląda bardzo estetycznie, poza tym charakteryzuje się intensywnym żywicznym zapachem. Jego jedyną wadą jest to, że szybko gubi igły. Przystępna cena świerku jednak najbardziej zachęca nas do zakupu.

Jodła kaukaska

Jest bardzo trwała i niezwykle okazała. To także droższa opcja drzewka choinkowego. Nie ma jednak charakterystycznego leśnego zapachu, za to w warunkach domowych może wytrzymać nawet dwa miesiące. 

Sosna pospolita

Nie cieszy się popularnością, ponieważ ma rzadkie igły. Jej zaletą jest zatem długo utrzymujący się żywiczny zapach oraz niska cena. 

 
Aby drzewko długo zachowało piękny wygląd…

 • najważniejsze jest, aby kupić świeże drzewko bez żadnych przebarwień na pniu,
 • przed wstawieniem choinki do domu, dobrze jest ją zahartować – najlepiej kupić drzewko 2-3 dni wcześniej i postawić w chłodnym miejscu np. na balkonie;
 • w pokoju, w którym będzie stało drzewko temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni C;
 • choinka nie może stać w pobliżu kaloryfera;
 • przed wstawieniem pnia w stojak, należy skrócić go o około 2 cm – choinka będzie wówczas lepiej wchłaniała wodę;
 • pamiętaj o podlewaniu drzewka wodą o temperaturze pokojowej.

 

Wypożycz drzewko na Święta - nowa moda? 

W niektórych polskich miastach utworzono specjalne wypożyczalnie choinek. Wówczas wypożyczamy drzewko w donicy na dwa tygodnie. Płacimy, podpisujemy umowę, w której znajdują się wszystkie warunki oraz zasady dbania o drzewko. Później choinki wracają do szkółki. To bardzo proekologiczne rozwiązanie. Zobacz, czy w Twojej okolicy taka opcja jest już dostępna. 

 

A Wy jaką choinkę wybieracie w tym roku?

 

kontakt1.jpg Maria Has
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO