KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

KZP-PTCH sceptycznie w sprawie ogłoszenia sukcesu w walce z ASF

Opublikowano 14.12.2018 r.
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wydał komunikat, w którym w sceptyczny sposób odosi się do ogłaszanego ze strony rządowej odniesienia sukcesu w walce z ASF. 

Od września br. nie mamy nowych ognisk ASF u świń, ale jak czytamy w komunikacie KZP-PTCh nie jest to jeszcze powód do ogłoszenia sukcesu.

 Raczej nie, gdyż choroba ASF jest choroba sezonową. Nie wiadomo dokładnie z czego ta sezonowość wynika. Ogniska ASF u świń nasilają się w okresie letnim, począwszy od maja. Sezon zimowy charakteryzuje się zwykle znikomą liczbą zachorowań u trzody chlewnej. Takie doświadczenia zebraliśmy z lat poprzednich i należy przypuszczać, że podobnie będzie w roku przyszłym. O jakimś sukcesie będziemy mogli powiedzieć, jeżeli znacząco spadnie liczba ognisk u świń w sezonie letnim w 2019 roku - czytamy.

KZP-PTCh podkreśla, że, aby zabezpieczyć się przed wirusem, należy zredukować populację dzików do 0,1 szt./km2 oraz wprowadzić zasady bioasekuracji w każdym gospodarstwie utrzymującym świnie.

Osiąganie tych celów nie przebiega jednak tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli. Należy przypuszczać, że rekreacyjne polowania myśliwych nie ograniczą populacji dzików do zakładanego poziomu.

KZP-PTCh mówi, że o sukcesie mogą mówić Czesi, którym udało się zwalczyć wirusa ASF na swoim terytorium. U nas wirus rozprzestrzenia się cały czas w populacji dzików. Od początku roku potwierdzono 2302 przypadków. Łączna liczba przypadków od lutego 2014 roku wynosi 3190.

Trendy liczby ognisk u świń oraz przypadków u dzików pozwalają wysnuć jednoznaczny wniosek, że nie możemy pochwalić się sukcesami. W liczbie ognisk u świń Polskę wyprzedza tylko Rumunia. W Europie najwięcej przypadków ASF u dzików w 2018 potwierdzono w Polsce - stwierdza KZP-PTCh.

 

Źródło: KZP-PTCh

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO