KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • województwo łódzkie
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Czy pieniądze rządzą naszym życiem?

Opublikowano 13.12.2018 r.
Okres świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku to czas na podsumowanie tego, co za nami i planowania przyszłości. Czasami też sięgamy myślami głębiej, by raz jeszcze zastanowić się co jest celem, a co narzędziem do jego realizacji. Dzisiaj prezentujemy refleksje na temat pieniądza i jego funkcji w życiu człowieka.

Niektórzy ludzie są tak biedni, że jedyne co mają to pieniądze – są to słowa Boba Marleya jamajskiego wokalisty. Bardzo trafne i świetnie pasujące do dzisiejszego świata.

Nie od dziś wiadomo, że pieniądz zmienia człowieka, a jego rola w naszym życiu jest ogromna. Mimo rosnącego dobrobytu, kupowania coraz nowszych rzeczy, poczucia, że żyje nam się lepiej, nadal na pierwszym miejscu stawiamy pieniądze (mimo że oficjalnie twierdzimy, że najważniejsza jest rodzina). Niby nic w tym złego, bo bez pieniędzy nie da się żyć. Ich posiadanie pozwala nam żyć na odpowiednim poziomie, daje możliwość podróżowania, rozwijania się, uczenia itp., jednym słowem w dzisiejszym świecie, pieniądze pozwalają nam na przeżycie. 

Pieniądze spełniają marzenia?

Wszyscy mamy jakieś pragnienia. Najważniejsze jest to, kim się stajemy na drodze do ich osiągnięcia. Często słyszmy, jak ludzie, próbując wypaść na głębokich myślicieli, mówią, że pieniądze nie są dla nich ważne, że są ważniejsze rzeczy. Czasami mówią to ludzie, którzy chcą w ten sposób zakomunikować, że są dobrymi ludźmi, dla których inne wartości mają większe znaczenie. I możemy się mitygować, twierdząc, że pieniądze nie są do szczęścia potrzebne – do szczęścia jak do szczęścia, ale do życia z całą pewnością są! Niestety – trzeba zatem uznać, że kwestie finansowe były, są i będą ważne – warto jednak tak nimi zarządzać i gospodarować, aby nie przysłoniły nam one całego świata i pozostały ważnymi, ale nigdy – najważniejszymi. Nie są najważniejszymi, bo gdyby tak było, dałyby nam wszystko, czego potrzebujemy. Niestety nie dadzą nam miłości, zdrowia, szczęścia, spełnienia... Dadzą rzeczy, ale nie dadzą większości uczuć. Tylko jest taka jedna prawidłowość, że bez nich znacznie trudniej wzbudzić w sobie te pozytywne uczucia. 

Ludzie gonią za pieniędzmi, za uznaniem, za sławą, bez względu na cenę, jaką płacą ich najbliżsi, bez względu na cenę, jaką przyjdzie im zapłacić kiedyś samym. Bogactwo, odniesienie sukcesu stało się dla wielu swoistą religią. Bogacenie, pomnażanie majątku stają się jedynym i bez mała najważniejszym celem życia. Po pewnym czasie są wielkie pieniądze, jest sukces, tylko nie ma prawdziwej rodziny, nie ma prawdziwych przyjaciół. W tej pogoni za pieniądzem dla nich już nie starcza czasu. Niekontrolowana chęć zdobycia bogactwa często prowadzi do zguby. Tracimy ludzi, których kochamy, odwracają się od nas przyjaciele. Czy ta niejednokrotnie właśnie szaleńcza pogoń za pieniądzem na pewnym etapie życia nie odbiera umiejętności odnajdywania prawdziwego i trwałego sensu życia, nad którym zaczynamy się zastanawiać, który próbujemy odnajdywać będąc w starszym wieku, wtedy kiedy już niby mamy wszystko, tylko czy tak naprawdę mamy rzeczywiście wszystko? Nie możemy zapominać o prawdziwych skarbach świata: miłości, przyjaźni, szczęściu... To one zapewnią nam radość w codziennych obowiązkach i trudach. Dlatego też należy twardo trzymać się zasady: pieniądze są ważne, ale nie najważniejsze.

Jak we wszystkim, w pogoni za pieniądzem też trzeba zachować umiar.

 

 

kontakt1.jpg
Zofia Dymińska
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie

Jeden z 16 Ośrodków Doradztwa Rolniczego w kraju. Podstawowym zadaniem KPODR jest udzielanie wszechstronnej pomocy rolnikom, mieszkańcom obszarów wiejskich oraz przedsiębiorcom związanym z przetwórstwem rolno-spożywczym w celu zwiększania dochodów gospodarstw rolnych oraz poprawy warunków życia na wsi.Główna siedziba znajduje się w Minikowie (pow. Nakielski). Ośrodek posiada oddziały w Zarzeczewie (pow. Włocławski) oraz w Przysieku (pow. Toruński). Posiada własne wydawnictwo,które jest wydawcą miesięcznika Wieś Kujawsko-Pomorska oraz wielu poradników. Organizuje liczne wystawy i targi -m.in Międzynarodowe Targi Rolno-Spożywcze "Agrotech" w Minikowie, które na obszarze 12ha odwiedza corocznie ok. 350 wystawców i około 35 tys. zwiedzających.

 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO