Ustawa o paszach GMO bez poprawek w senacie

Co prawda w nowelizacji wskazuje się ponadto na konieczność większego wykorzystywania w karmieniu zwierząt krajowych komponentów paszowych, np. śruty sojowej, roślin bobowatych czy motylkowych, jednak i tak głównym komponentem pasz przemysłowych jest kukurydza GMO i soja GMO.
Teoretycznie pasze genetycznie zmodyfikowane nie mogą wywierać szkodliwych skutków dla zdrowia ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego, być oznakowane w sposób wprowadzający użytkownika w błąd, szkodzić ani wprowadzać konsumenta w błąd z powodu pogorszenia szczególnych cech produktów zwierzęcych, odbiegać od paszy przeznaczonej do zastąpienia w takim stopniu, że jej tradycyjne spożycie nie powoduje szkodliwych skutków odżywczych dla zwierząt lub ludzi. Praktycznie nie wiadomo jak takie pasze pośrednio oddziałują na ludzi. Roślin GMO używa się niecałe 20 lat więc trudno ocenić jakikolwiek ich wpływ na ludzi zjadających mięso zwierząt żywionych takimi paszami, gdyż jest to zbyt krótki czas. Pasze z roślinami GMO są kupowane przede wszystkim dlatego, że są tanie.
Zakaz używania pasz z roślinami GMO został przez Sejm uchwalony w 2008 roku i miał wejść w życie od 2009 roku - ale wejście w życie zakazu jest kolejny raz opóźniane.
Po przejściu bez poprawek przez Senat, ustawa czeka na podpis Prezydenta RP.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|